Strona głównaInternetŚwiąteczna gorączka cyberprzestępców

Świąteczna gorączka cyberprzestępców

Ze względu na wygodę i atrakcyjne ceny, internetowe zakupy stają się coraz bardziej popularne. W okresie Świąt Bożego Narodzenia e-sklepy osiągają zawsze rekordowe obroty. Wzmożoną aktywność wykazują jednak nie tylko klienci, ale i przestępcy grasujący w sieci, którzy stosują wymyślne techniki w celu kradzieży pieniędzy internautów. Wykorzystują do tego phishingowe e-maile, trojany infekujące komputery przez strony internetowe, a także… świąteczne e-kartki zawierające złośliwy kod.
Zakupy w ostatniej chwili nie muszą oznaczać gorączkowego biegania pomiędzy półkami zatłoczonego centrum handlowego. Świąteczne podarki można bez stania w kolejkach wybierać w internetowych sklepach. Właśnie dzięki nim kupowanie świątecznych prezentów może być prostsze niż kiedykolwiek. Jedno kliknięcie myszy powoduje, że wybrany produkt pojawia się w wirtualnym koszyku. A płatność? Nic prostszego - za zakupy można zapłacić kartą kredytową lub przelewem z konta w internetowym banku. Szacuje się, że wśród Polaków korzystających z Internetu aż 33% robi zakupy w sieci, co stawia nas w europejskiej czołówce.
Pieniądze, które wydajemy podczas zakupów w sieci cieszą nie tylko sprzedawców ale i cyberprzestepców, gotowych zepsuć nam tych kilka najwspanialszych dni w roku. W okresie świątecznym skrzynki pocztowe zalewane są milionami e-maili, reklamujących niezwykle korzystne promocje. Niestety bardzo często taka reklama ma na celu wyłącznie kradzież danych dostępowych do internetowej bankowości, serwisów aukcyjnych i kart kredytowych. Dlatego eksperci radzą niezwłocznie usuwać świąteczne wiadomości nieznanego pochodzenia.
Jednak znacznie większe niebezpieczeństwo niosą ze sobą trojany, które rejestrują nasze dane podczas internetowych transakcji i automatycznie przesyłają te dane do cyberprzestępców. Gdy komputer zostaje zainfekowany (np. poprzez otwarcie załącznika do e-maila lub odwiedzenie specjalnie przygotowanej strony WWW), jego użytkownik może błyskawicznie utracić tysiące złotych. Wyspecjalizowane trojany potrafią ukryć się niezauważalne w głębi systemu i czekać aż nieświadomy niebezpieczeństwa internauta zaloguje się do swojego banku lub internetowego sklepu. W momencie otwarcia strony logowania, program aktywuje się, po czym przesyła wszystkie wpisywane informacje do serwerów złodziei. Za pomocą tych informacji, przestępca może zafundować sobie zakupy na nasz koszt, lub zwyczajnie ukraść pieniądze z konta.
7 porad ekspertów, dzięki którym bezpiecznie dokonasz internetowych zakupów
1. Zanim rozpoczniesz zakupy, zainstaluj skuteczne oprogramowanie zabezpieczające komputer. Powinno chronić przed wirusami, phishigiem, spamem, posiadać zintegrowany firewall i monitorować ruch sieciowy w poszukiwaniu szkodliwego kodu.
2. Upewnij się, że Twój system operacyjny i program antywirusowy są aktualne, regularnie dokonuj aktualizacji.
3. Podczas zakupów online zwróć uwagę na autentyczność strony z której korzystasz. Zazwyczaj jej adres zaczyna się od prefiksu https:// co oznacza, że połączenie jest szyfrowane.
4. Bezzwłocznie kasuj e-maile rzekomo pochodzące od banków lub internetowych sklepów, zawierające prośbę o podanie danych dostępowych. Prawdziwe banki i sklepy nigdy nie rozsyłają takich listów.
5. Podobnie postępuj z e-kartkami od nieznajomych nadawców. Cybeprzestępcy używają takich wiadomości by przemycić złośliwy kod, zwłaszcza w okresie świąt.
6. Po rejestracji w internetowym sklepie nie zapomnij się wylogować po dokonanej transakcji.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy