Strona głównaInternetTwitter nowym narzędziem socjologów

Twitter nowym narzędziem socjologów

Twitter pozwala śledzić nastroje ludzi z każdego zakątka świata. Nowe badania sugerują, że ludzie wydają się budzić w dobrych nastrojach i tracą humor wraz z postępowaniem dnia roboczego i to niezależnie od miejsca zamieszkania.
Twitter nowym narzędziem socjologów W ramach badań przeprowadzonych przez uczonych z Cornell University monitorowano nastroje 2,4 miliona ludzi w 84 krajach przez ponad dwa lata. Okazało się, że praca, sen i ilość światła dziennego kształtują cykliczne emocje, takie jak radość, strach, entuzjazm i złość. Notowano codziennie dwa szczyty pozytywnych postaw zarejestrowane przez wpisy na serwisie społecznościowym - wcześnie rano i około północy.

- Część socjologów postrzega Internet jako źródło danych dla nauki o społeczeństwach, powiedział współautor badania Scott Golder, doktorant socjologii. - Przez pokolenia uczeni chcieli wiedzieć jak funkcjonują całe społeczeństwa, lub jaki jest ponadczasowy wzór kształtowania się wzajemnych relacji, co było trudne do zrobienia na dużą skalę przed pojawieniem się Internetu - dodał.

W badaniach wykorzystano oprogramowanie monitorujące język wpisów na Tweeterze. Autorzy zauważyli, że pozytywne wpisy były obszerniejsze w weekendy (i umieszczone o dwie godziny później niż w dni robocze, co sugeruje, że ludzie dłużej spali) bez względu na to czy weekend został zdefiniowany jako sobota i niedziela, czy też inny dwudniowy okres. Na przykład, tradycyjny tydzień pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwa od niedzieli do czwartku i pozytywne wpisy pojawiały się późnym rankiem w dni wolne.

Do badania wykorzystano 509 milionów wpisów, które sklasyfikowano jako pozytywne, jeśli wyrażały entuzjazm, aktywność, radość lub jako negatywne, jeśli świadczyły o niepokoju, strachu, poczuciu winy, złości czy niesmaku. Wpisy na Twitterze ukazują się tzw. czasie rzeczywistym, wiec dobrze reprezentują nastrój w danym momencie danego dnia.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Science".

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy