Strona głównaInternetUzależnienie do wiadomości osłabia zdrowie psychiczne i fizyczne

Uzależnienie do wiadomości osłabia zdrowie psychiczne i fizyczne

Osoby z obsesją ciągłego sprawdzania wiadomości są bardziej narażone na stres, niepokój, a także kiepski stan zdrowia fizycznego.
Uzależnienie do wiadomości osłabia zdrowie psychiczne i fizyczne [fot. Firmbee from Pixabay]
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło do licznych niepokojących wydarzeń na świecie, od pandemii po inwazję Rosji na Ukrainę, masowe protesty, strzelaniny i niszczycielskie pożary. W przypadku wielu ludzi czytanie negatywnych wiadomości może sprawić, że chwilowo czują się bezsilni i przygnębieni.

U części ludzi śledzenie 24-godzinnego cyklu programów informacyjnych może mieć silny wpływ na i fizyczne. Uzależnienie od wiadomości istotnie pogłębia kiepskie samopoczucie fizyczne.

- Obserwowanie wydarzeń w wiadomościach może wywołać u niektórych ludzi stały stan wysokiej czujności, powodując, że nakierowana na informacje uwaga staje się nadmierna i sprawia, że świat wydaje się przygnębiającym oraz niebezpiecznym miejscem - mówi prof. Bryan McLaughlin z Texas Tech University.

- Może dojść do błędnego koła, w którym zamiast się łagodzenia, nasila się obsesja na punkcie wiadomości i ludzie sprawdzają nowe wiadomości przez całą dobę, aby złagodzić swój emocjonalny. To jednak nie pomaga, a im częściej sprawdzają info, tym bardziej zaczyna to wpływać na inne aspekty ich życia - wyjaśnia prof. McLaughlin.

Badania pokazały, że kilkanaście proc. ludzi wykazuje oznaki problematycznego monitorowania wiadomości. Takie osoby często są do tego stopnia pochłonięte wydarzeniami ze świata, że historie te dominują w ich myślach, zaburzają czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi, utrudniają skupienie się na nauce lub pracy oraz przyczyniają się do odczuwania i zakłóceń snu.

73,6 proc. osób nadmiernie śledzących newsy deklarowało doświadczanie silnych lub umiarkowanych zaburzeń psychicznych, tymczasem częste objawy tego rodzaju zgłaszało jedynie 8 proc. pozostałych uczestników badania.

61 proc. osób nadmiernie zaangażowanych w monitorowanie informacji doświadczało fizycznego złego samopoczucia w porównaniu z zaledwie 6,1 proc. innych uczestników badania.

- Jakkolwiek chcemy, aby ludzie pozostawali „na bieżąco" z informacjami, ważne jest, aby mieli do nich zdrowszy stosunek. W większości przypadków leczenie uzależnień i zachowań kompulsywnych wymaga całkowitego zaprzestania problematycznego zachowania, ponieważ może być trudne uzyskanie umiaru w tym zakresie. W przypadku nadmiernej konsumpcji wiadomości ludzie mogą zdecydować się na rezygnację lub przynajmniej radykalne ograniczenie śledzenia newsów, jeśli uznają, że ma to negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Przykładowo, osoby, które uświadomiły sobie negatywne skutki ciągłej koncentracji na relacjach z pandemii COVID-19, potrafiły podjąć świadomą decyzję o zaprzestaniu oglądania o czytania wiadomości - mówi prof. McLaughlin.

- Z drugiej strony „wyłączanie się" nie tylko ogranicza dostęp jednostki do ważnych informacji dotyczących jej zdrowia i bezpieczeństwa, ale także negatywnie wpływa na zachowanie zdrowej formy demokracji. Serwowanie sobie odpowiedniej dawki wiadomości jest idealną sytuacją - wyjaśnia prof. McLaughlin.

Tłum. i oprac. dr Joanna Papiernik, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć