27-09-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Opracowano model sztucznej inteligencji, który dokładnie szacuje wiek pacjenta, wykorzystując zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej.
Sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI), na podstawie zdjęć rentgenowskich, potrafi oszacować wiek pacjenta. Co więcej, odkryto związek między różnicami w wieku szacowanym przez AI i wieku chronologicznym a różnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak , hiperurykemia oraz . W przyszłości zostaną opracowane biomarkery AI do przewidywania oczekiwanej długości życia, ciężkości chorób przewlekłych i przewidywania ryzyka związanego z operacją.
Co jeśli „wyglądanie na swój wiek" odnosi się nie do twarzy, ale do klatki piersiowej? Naukowcy z Osaka Metropolitan University opracowali zaawansowany model sztucznej inteligencji (AI), który wykorzystuje radiogramy klatki piersiowej do dokładnego oszacowania chronologicznego wieku pacjenta. Co istotne, jeśli istnieje rozbieżność, może to sygnalizować związek z chorobą przewlekłą. Dzięki takiej technologii będzie można wcześnie wykrywać różne choroby.
Skuteczność AI w szacowaniu wieku sprawdzono na kilkudziesięciu tysiącach zdrowych i chorych ludzi. Jak odkryto, różnica między wiekiem szacowanym przez AI a wiekiem chronologicznym pacjenta ujawniała się w przypadku osób z różnymi chorobami przewlekłymi. Im wyższy był wiek szacowany przez AI w porównaniu z wiekiem chronologicznym, tym bardziej było prawdopodobne jest, że ludzie cierpieli na którąś z .
Na podstawie:
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »