Strona głównaInternetWakacyjne zagrożenia komputerowe

Wakacyjne zagrożenia komputerowe

Podczas wakacji oprócz problemów bezpieczeństwa związanych z niezabezpieczonymi sieciami WiFi, kafejkami internetowymi itp. poważne ryzyko mogą stanowić również aplikacje wskazujące lokalizację użytkownika oraz informacje wymieniane w serwisach społecznościowych. Wybierając się na wakacje nie zapominajmy o korzystaniu z bezpiecznych sieci, szyfrowaniu danych na twardym dysku i środkach ostrożności przy korzystaniu z bankowości internetowej - radzą eksperci z Panda Security, firmy informatycznej zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym.
Poza typowymi środkami bezpieczeństwa „w tym roku prosimy użytkowników, by szczególnie uważali na informacje, które udostępniają w serwisach społecznościowych. Dotyczy to zwłaszcza aplikacji stosowanych do planowania podróży lub geograficznej lokalizacji osób za pomocą urządzeń GPS, ponieważ informacje te mogą być łatwo wykorzystywane przez włamywaczy” - mówi Maciej Sobianek, ekspert ds. bezpieczeństwa w Panda Security.

Tego typu aplikacje zyskały dużą popularność w zeszłym roku. Aplikacje na Facebooku takie jak Doorpl czy Trip Advisor (które wyświetlają komunikaty informujące, gdzie znajduje się użytkownik lub gdzie i kiedy się wybiera), narzędzie geolokacji na Twitterze (wyświetlające miejsce, z którego wysyłane są tweety), czy usługi lokalizujące urządzenia przenośne przez GPS (teraz szeroko stosowane przez użytkowników telefonów iPhone i Androdid) to tylko niektóre przykłady.

- Takie programy są ciekawe i zabawne, ale problem stanowi możliwość wykorzystania tych informacji przez profesjonalnych przestępców. Już pojawiły się (i zostały zlikwidowane) takie usługi jak Pleaserobme (ang. „Proszę obrabuj mnie”), które jak wskazuje nazwa, łączą się z tymi aplikacjami, oferując informacje o tym, kto aktualnie przebywa poza domem. Jest to przykład tego, jak bezmyślni bywamy jako użytkownicy, upubliczniając osobiste informacje - dodaje Sobianek.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji

Oto kilka rad, które pomogą chronić podczas wakacji komputery użytkowników, a tym samym ich samych:

Jeśli zabierasz na wakacje swój komputer:

  • Przede wszystkim zrób kopię zapasową wszystkich swoich danych. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy (wypadki, kradzież komputera/laptopa itp.).
  • Upewnij się, że masz niezawodną, zaktualizowaną ochronę i zainstalowane wszystkie niezbędne łatki bezpieczeństwa.
  • W celu zminimalizowania skutków kradzieży twojego komputera zaszyfruj wszystkie informacje na twardym dysku, choć może wydawać się to męczącym i skomplikowanym zadaniem. Zablokujesz w ten sposób dostęp do swoich danych bez poprawnego hasła.
  • Usuń wszystkie pliki tymczasowe, logi, ciasteczka, przypomnienia haseł lub formularze autouzupełnienia, z których korzystasz w przeglądarce. Uniemożliwi to osobom korzystającym z twojego komputera bez twojej zgody automatyczny dostęp do twojej poczty, serwisów społecznościowych, konta bankowego czy ulubionych sklepów internetowych.
  • Nie łącz się z niezabezpieczonymi sieciami WiFi, gdyż możesz w ten sposób połączyć się z siecią utworzoną przez hakerów w celu kradzieży informacji, które udostępniasz w internecie. Lepiej korzystać z bezpiecznych, zaufanych sieci, nawet jeśli musisz za to zapłacić.
  • Uważaj na e-maile. Ataki typu phishing i spam stają się coraz bardziej wyspecjalizowane.

Jeśli w czasie wakacji korzystasz z nie swojego komputera:

  • Najlepiej… Nie rób tego! Nigdy nie wiadomo, co może być zainstalowane na takim komputerze. Logowanie się do konta bankowego itp. na komputerach w kafejkach, hotelach czy na lotniskach może mieć poważne konsekwencje, jeśli w systemie zainstalowany jest trojan.
  • Jeśli naprawdę nie masz wyboru i musisz wchodzić na strony wymagające podania twoich danych osobistych, zmień je potem najszybciej jak to możliwe w celu zminimalizowania ryzyka.
  • Unikaj dokonywania transakcji lub zakupów w internecie. Pamiętaj, że wszelkie informacje, jakie wprowadzasz, mogą być później odzyskane przez innego użytkownika.
  • Nie akceptuj żadnych komunikatów o możliwości zapisu danych osobistych oferowanych przez wyszukiwarki.
  • Kiedy skończysz, skasuj wszystkie pliki tymczasowe, historię przeglądarki, ciasteczka, logi i inne informacje, które mogły zostać zapisane na komputerze.
  • Jeśli pobierasz coś na lokalny komputer, pamiętaj, aby usunąć to przed zamknięciem, by mieć pewność, że informacje te nie będą dostępne dla innych użytkowników.

Zawsze, na portalach społecznościowych…

  • Nigdy nie korzystaj z aplikacji służących do planowania podróży oferowanych przez serwisy społecznościowe, aby nie można było cię namierzyć. Nie używaj funkcji geolokacji na Twitterze ani telefonie komórkowym.
  • Nie dziel się aktywnie swoimi planami wakacyjnymi w czat-roomach, na kanałach IRC, grupach itp.
  • Jeśli w czasie wakacji spędzasz czas w czat-roomach, nie ujawniaj żadnych osobistych lub poufnych danych nieznajomym.
  • Przekaż te rady swoim dzieciom, które są często bardziej naiwne i skłonne do udostępniania informacji w internecie.
  • Jeśli zauważysz podejrzane zachowanie w serwisach społecznościowych (nieznajomi wykazujący zbyt duże zainteresowanie celem, terminem twoich wakacyjnych wyjazdów itp.), skontaktuj się z policją. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

www.pandalabs.com

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy