Strona głównaInternete-Inclusion, czyli eIntergracja

e-Inclusion, czyli eIntergracja

W ubiegłym tygodniu odbył się panel „E-inclusion: niezbędny element w budowaniu społeczeństwa informacyjnego – bariery, wyzwania, źródła finansowania”. E-inclusion to technologie informatyczne stosowane w walce z alienacją społeczną osób niepełnosprawnych i starszych.
Deklaracja Ministerialna została podpisana 12 czerwca br. Dotyczy działań w zakresie walki z wykluczeniem cyfrowym (eIntegracji). Celem Deklaracji jest przygotowanie do przyjęcia w 2008 r. „Europejskiej Iniciatywy na rzecz eIntegracji”.

Deklaracja obejmuje sześć podstawowych obszarów: eDostępność, problem wykluczenia ludzi starszych, ICT a różnorodność kulturowa, piśmienność cyfrowa (digital literacy), wyrównywanie dysproporcji geograficznych w zakresie wykorzystania ICT, tworzenie dostępnych dla wszystkich elektronicznych usług publicznych.

Uroczyste przyjęcie Deklaracji miało miejsce w Rydze, podczas Konferencji Ministerialnej „ICT na rzecz Zintegrowanego Społeczeństwa Informacyjnego” (11-13 czerwiec br.). Było to pierwsze spotkanie wysokiego szczebla poświęcone tematyce e-Integracji (ang.: eInclusion).

Cele e-Inclusion to promocja elektronicznej walki z alienacją społeczną jako istotnego elementu w budowaniu społeczeństwa informacyjnego w celu zapewnienia wszystkim równego dostępu i uczestnictwa w życiu Europy, rozwój inteligentnych systemów umożliwiających osobom niepełnosprawnym oraz osobom starzejącym się odgrywać pełną rolę w społeczeństwie oraz zachować niezależność.

Badania mogą być przeprowadzane w ramach dwóch innych priorytetów: „Obywatele i rząd w społeczeństwie opartym na wiedzy” oraz „Wsparcie Polityki UE”. Tematyka eInclusion dotyka między innymi problemów związanych z codziennością ludzi o różnym stopniu niepełnosprawności wzroku, słuchu, ruchu. Jest tu miejsce na projekty rozwijające narzędzia pozwalające na łatwy dostęp do informacji, mobilnego dostępu do Internetu, innowacyjnych bezprzewodowych sieci, urządzeń wspomagających odnajdowanie drogi (np. dla osób niewidomych).

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć