Strona głównaInternetJeśli wypijesz za dużo alkoholu, powie ci o tym twój... smartfon.

Jeśli wypijesz za dużo alkoholu, powie ci o tym twój... smartfon.

Smartfon może wykrywać zmiany w sposobie chodzenia i informować noszącą urządzenie osobę, że wypiła zbyt dużo napojów wyskokowych.
Jeśli wypijesz za dużo alkoholu, powie ci o tym twój... smartfon. [fot. Pexels from Pixabay]
Jak wyjaśniają eksperci z University of Pittsburgh w Pensylwanii, uzyskanie informacji o nadmiarze w czasie rzeczywistym może pomóc ludziom zmniejszyć jego spożycie i zapobiegać prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu.

W laboratorium kilkadziesiąt dorosłych osób otrzymało drinka (gimlet z wódką), którego mieli wypić w ciagu godziny. Następnie monitorowano ich przez siedem godzin co godzinę poddając badaniu stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto uczestnicy regularnie przechadzali się. Podczas spaceru w dolnej części pleców badanego umieszczono na pasku smartfony. Każdy wykonywał 10 kroków w linii prostej, a następnie zawracał i przechodził kolejne 10 kroków.

mierzyły przyspieszenie oraz ruchy z boku na bok, w górę i w dół oraz do przodu i do tyłu. Aż w około 90 proc. przypadków zmiany w sposobie chodzenia pozwalały określić, kiedy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekraczało 0,8 promila, czyli tyle, ile wynosi granica, po której przekroczeniu nie wolno prowadzić samochodu w USA.

Ponieważ nikt w rzeczywistości nie nosi smartfona przy dolnej części pleców, więc autorzy chcą zmodyfikować badania i ocenić możliwości określania stanu upojenia, kiedy telefon jest trzymany w dłoni lub noszony w kieszeni.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku z powodu nadmiernego picia życie traci 3,3 milionów ludzi.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Studies on Alcohol and Drugs:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć