Strona głównaInternetNiebezpieczna "dziura" w Androidzie - wystarczy MMS. Zagrożone setki milionów urządzeń

Niebezpieczna "dziura" w Androidzie - wystarczy MMS. Zagrożone setki milionów urządzeń

W systemie Android wykryto bardzo niebezpieczny błąd, pozwalający na całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniem z tym systemem za pomocą zwykłego MMS-a. Błąd o nazwie Stagefright pozwala na wykradzenie danych, podsłuchiwanie rozmów czy podglądanie użytkownika.
Niebezpieczna "dziura" w Androidzie - wystarczy MMS. Zagrożone setki milionów urządzeń [© NOBU - Fotolia.com] Dziura w systemie bezpieczeństwa systemu Android, pod kontrolą którego pracuje około 950 milionów urządzeń, jest tym groźna, że nie wymaga żadnego działania ze strony użytkownika (takiego jak np. wejście na stronę internetową, otworzenie linka czy załącznika), do zainfekowania urządzenia wystarczy bowiem wyłącznie odebranie odpowiednio skonstruowanej wiadomości MMS. Do przeprowadzenia ataku przestępcy muszą więc jedynie wysłać MMS (wystarczy więc sama znajomość numeru ofiary), a niczego nieświadoma ofiara może być podsłuchiwana, jej dane zgromadzone w czy tablecie mogą być przejęte przez przestępców, a kamera urządzenia wykorzystana do podglądania użytkownika.

Błąd występuje we wszystkich wersjach systemu Android od 2.2 do najnowszej włącznie. Ponieważ MMS nie jest jedyną drogą "infekcji", proste zablokowanie funkcjonowania "dziury" nie jest możliwe. Użytkownicy Androida muszą czekać na odpowiednią aktualizację, naprawiającą błąd.

Ryzyko ataku za pomocą MMS można prowizorycznie ograniczyć wyłączając w smartfonie automatyczne odbieranie takich wiadomości lub tymczasowo w ogóle wyłączyć możliwość odbierania MMS-ów. Nie zamyka to jednak innych dróg ataku. Groźne mogą okazać się między innymi załączniki w poczcie i specjalnie przygotowane strony internetowe. Do czasu naprawienia systemu należy zatem bardzo uważac korzystając ze smartfonów z Androidem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy