Strona głównaInternetSmartfon niszczy dłonie ? Użytkownicy mogą mieć problem z kciukami

Smartfon niszczy dłonie ? Użytkownicy mogą mieć problem z kciukami

Ciągłe korzystanie ze smartfona może sprzyjać rozwojowi chorób kciuka, ostrzegają włoscy i hiszpańscy eksperci.
Smartfon niszczy dłonie ? Użytkownicy mogą mieć problem z kciukami [fot. Photo Mix z Pixabay]
Według pracowników z IRCCS Fondazione Don Carlo Gnocchi w Mediolanie oraz Uniwersytetu w Maladze, korzystanie z może wpłynąć na ewolucję naszych dłoni. Z badań wynika, że używanie może skutkować zaburzeniami funkcjonowania kciuków.

Uczeni odkryli związek między używaniem telefonu komórkowego i bólem kciuka. Dolegliwości kciuków są coraz powszechniejsze, właściwie można mówić o zapaleniu wywoływanym przez smartfony, wskazują autorzy.

Codzienne długotrwałe korzystanie ze telefonów może wywoływać zmiany w ułożeniu kciuka, co może oznaczać jego ewolucję w kolejnych pokoleniach. Od najmłodszych lat zaczynamy inaczej używać dłoni, np. w wielu miejscach małe dzieci są uczone korzystania z ekranów dotykowych i rzadziej piszą ręcznie, więc kciuk jest mniej „eksploatowany".

Jak mówą uczeni, widać, co się stało z mózgami ssaków naczelnych, kiedy zeszły z drzewa i zaczęły używać rąk do różnych prac. Być może czeka nas istotna zmiana także ze względu na odmienne używanie kciuków, palców, które mają największy wpływ na funkcjonalność naszych rąk.

Na temat badań napisano w magazynie Reumatismo:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy