Strona głównaInternetSpam "made in Poland": niechlubny awans w rankingu

Spam "made in Poland": niechlubny awans w rankingu

Największa ilość spamu w 2009 roku spośród krajów z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (region EMEA) rozsyłana była z komputerów w Polsce - twierdzi zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym firma Symantec. Nasz kraj był odpowiedzialny za wysyłkę 10 procent niechcianych wiadomości w skali regionu EMEA, co przekłada się na 4 procent w skali całego świata.
W XV edycji "Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie" opracowanego przez Symantec, Polska niechlubnie awansowała z 5 miejsca w 2008 roku, wyprzedzając takie kraje jak Turcja (2 miejsce i 9 procent rozsyłanego spamu), Rosja (3 miejsce, 9 procent), Rumunia (4 miejsce, 6 procent), czy Niemcy (5 miejsce, 5 procent). W 2009 roku spam stanowił 88 procent wszystkich wiadomości e-mail odnotowanych przez firmę Symantec.

Jak podkreślają eksperci firmy Symantec, najwyższą pozycję Polski w tym zestawieniu w raporcie ISTR, można tłumaczyć dużą ilością komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem typu „bot” (12 procent w regionie EMEA i 6 procent w skali świata) . Terminem „bot” określa się komputer, który wykonuje polecenia cyberprzestępców bez wiedzy ich właścicieli i jest wykorzystywany do nielegalnych celów - choćby do dystrybucji spamu, przeprowadzania ataków na inne stacje, czy przechowywania internetowych stron reklamowych. Spośród 107 miliardów niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie na całym świecie średnio 85 procent jest efektem działalności sieci typu bot.

- Dla cyberprzestępców korzystanie z sieci typu bot jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Po pierwsze, mają oni do dyspozycji ogromną moc obliczeniową oraz szerokie pasmo internetowe do rozsyłania miliardów niechcianych wiadomości dziennie. Po drugie, ukrywają się ze swoją nielegalną działalnością za komputerami zwykłych użytkowników - mówi Piotr Chrobot z Symantec Polska.

Czołowa pozycja Polski w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w rankingach cyberprzestępstw, wskazuje na wiele słabych punktów w poziomie zabezpieczeń polskiego Internetu. Polska występuję w pięciu rankingach dotyczących regionu EMEA:

  • 1 miejsce (10 proc.) wśród krajów, z których pochodzi największa ilość wysyłanego spamu.
  • 2 miejsce (11 proc.) wśród krajów, które przechowują największą ilość stron wykorzystywanych do ataków typu „phishing”.Pierwsze miejsce zajęła Hiszpania (11 proc.).
  • 4 miejsce (12 proc.) wśród krajów o największej ilości komputerów-zombie. Pierwsze miejsce przypadło Niemcom (14 proc.).
  • 4 miejsce (7proc.) wśród krajów o największej intensywności destrukcyjnej działalności. Pierwsze miejsce zajęły Niemcy (12 proc.).
  • 9 miejsce (4 proc.) wśród krajów, z których pochodzi największa ilość ataków wymierzanych za pośrednictwem sieci WWW. Na pierwszym miejscu znalazła się Wielka Brytania (12 proc.).

www.symantec.pl

Tagi: spam

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy