Strona głównaInternetZnów musimy pisać - zmusza nas do tego Internet

Znów musimy pisać - zmusza nas do tego Internet

Komunikacja za pomocą Internetu wymaga pisania: czaty, maile i blogi narzucają konieczność rozwijania języka pisanego, który przedtem zaniedbany bywał przez większość Polaków zaraz po zakończeniu edukacji. „Polacy zaczęli pisać. Internetowa polszczyzna jest "skrzyżowaniem" języka pisanego i mówionego, tworzy też nową jakość”, komentuje zjawisko przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski.
Przed erą Internetu Polacy niechętnie wyrażali się poprzez słowo pisane. „Pisali uczniowie w szkole - bo musieli, dziennikarze - bo też musieli, naukowcy - bo wypadało, i właściwie nikt więcej, a cała Polska ograniczała się do +Pozdrowienia z wakacji przesyła Franek+. Na tym się kończyła polszczyzna pisana. Od czasu jak się pojawiły blogi i czaty, Polacy zaczęli pisać. Dzisiaj wszyscy piszą, to jest rzecz nowa, która mi się podoba", stwierdził prof. Markowski.

Oczywiście internetowe pismo nie jest literacką polszczyzną, tworzy nową jakość zawierając liczne elementy języka mówionego. „Oczywiście za kilka czy kilkanaście lat ta nowa polszczyzna, którą niektórzy przezywają polszczyzną zapisaną, bo ona jest trochę mówiona, trochę pisana, wykrystalizuje swoje normy i niewątpliwie będziemy mieli nareszcie powszechność języka pisanego, choć inaczej pisanego niż tradycyjnie”, wyjaśniał prof. Markowski.

Specyfiką czatów jest szybka wymiana myśli, język ten charakteryzuje się zatem uproszczeniami, skrótami, brakiem staranności. Jeśli chodzi o język używany do pisania maili, tworzony jest z większą dokładnością, autor tekstu ma bowiem czas na precyzyjne wyrażenie przekazu. Interaktywne dzienniki zaś – blogi cechują się subiektywizmem w przekazywaniu informacji o rzeczywistości.

„Czy tam ma być polszczyzna codzienna, mówiona, kolokwialna, czy też staranniejsza? Oczywiście to zależy od tego, kto pisze takie blogi”, mówił prof. Markowski. „Jest jednak coś takiego, jak internetowy sposób pisania, który wymusza pewien sposób sformułowania myśli”, dodał.

Mimo, iż językoznawcy starannie monitorują rozwój internetowej polszczyzny, na kodyfikację tego języka trzeba jeszcze poczekać. „Jak z każdą dobrą pracą - najpierw trzeba obserwować, opisać, dopiero później oceniać. Na razie jesteśmy na etapie opisu. Ludzie są niecierpliwi, chcieliby, żeby już dawać rady, wskazówki. Coś się krystalizuje, ale poczekajmy jeszcze kilka lat”, mówił prof. Markowski.

Joanna Papiernik / Wirtualne Media

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:15:18, 11-11-2008 Kazik

    Cytat:
    Alsko
    W ten sposób można znaleźć słowa pisane z błędem.
    To już lepiej tu szukać: http://so.pwn.pl/
    Wypróbowałem: wpisałem z błędem czteroliterowe słowo i nie poprawiło bo nie znalazło. Hi,hi.
  • 14:54:32, 11-11-2008 donka

    Cytat:
    Alsko
    W ten sposób można znaleźć słowa pisane z błędem.
    To już lepiej tu szukać: http://so.pwn.pl/

    Ja podałam sposób szybkościowy, dla mnie niezawodny,
    przydatny gdy się spieszę, nie mam czasu szukać w słowniku.A poza tym... na ogół tylko upewniam się czy dobrze napisałam.Przy kilkudziesięciu powtórzeniach sprawdzanego wyrazu... jeśli są takie same - wiadomo że jest dobrze.
  • 16:36:17, 11-11-2008 tadeusz50

    Gdy pisałem ręcznie tz. długopisem nie miałem specjalnych problemów pisownią, ręka "sama" pisała i przeważnie prawidłowo. Teraz pisząc przy pomocy klawiatury często zastanawiam się jak napisać, chociaż program Mozilla podkreśla wyraz z błędem.
  • 18:05:12, 11-11-2008 donka

    Tadeuszu
    Ja też mam Firefoxa, ale co do niektórych wyrazów, tych "co to razem czy osobno" nie jestem jednak pewna czy mogę się na nim opierać . Zdarzało się,że to ja miałam rację, a nie Firefox.
  • 18:15:36, 11-11-2008 tadeusz50

    Donko wychodzę z założenia, że nie myli się tylko ten co nic nie robi (oprócz sapera on może mylić się tylko raz). Nie jest to też praca pisemna z j. polskiego. Czyli ewentualne błędy dozwolone, byle ich było nie za dużo. Jak trafię na belfra -polonistę najwyżej natrze mi uszu.
  • 18:31:00, 11-11-2008 Alsko

    z tym razem czy osobno są i będą kłopoty, bo co chwila jakiś majsterkowicz grzebie w prawidłach i je zmienia.
    Jedno zostało - może na zawsze? - nie z rzeczownikiem lub przymiotnikiem zawsze razem.
    Ale już przy użycia łącznika po słówku mini to umiaru nie mają reformatorzy! Wzięli i zlikwidowali. I teraz można sobie oko złamać czytając zbitkę mini z czymś, co się zaczyna samogłoską, np. a
    Grunt się nie przejmować, ciepłe buty nosić i dobrze sypiać!
  • 19:50:53, 11-11-2008 ostatek

    Cytat:
    tadeusz50
    [...] nie myli się tylko ten co nic nie robi (oprócz sapera on może mylić się tylko raz). Nie jest to też praca pisemna z j. polskiego. Czyli ewentualne błędy dozwolone, byle ich było nie za dużo. Jak trafię na belfra -polonistę najwyżej natrze mi uszu.
    Tadeuszu, post nie do mnie kierowany, ale solidaryzuję się z Tobą i chcę to wyrazić. Myślę, że ewentualne błędy, literówki, "nie-" razem czy oddzielnie, język potoczny z elementami języka młodzieżowego, gwary czy slangu - będą nam darowane. Pod warunkiem, że post będzie jasny i do zrozumienia.
    Q-rcze, może tylko ja mam problemy z "rozumieniem" (choć staram się czytać uważnie) i przez to czepiam się jak rzep Calinczynego ogona? Znaczy się, inteligentna inaczej jestem?
    ... zobacz więcej
  • 19:59:42, 11-11-2008 Alsko

    Cytat:
    ostatek
    Tadeuszu, post nie do mnie kierowany, ale solidaryzuję się z Tobą i chcę to wyrazić. Myślę, że ewentualne błędy, literówki, "nie-" razem czy oddzielnie, język potoczny z elementami języka młodzieżowego, gwary czy slangu - będą nam darowane. Pod warunkiem, że post będzie jasny i do zrozumienia.
    Q-rcze, może tylko ja mam problemy z "rozumieniem", choć staram się czytać uważnie i czepiam się jak rzep Calinczynego ogona? Znaczy się, inteligentna inaczej jestem?
    Ostatku, a Tobie co się porobiło? Nie masz większych zmartwień?
    Zacytuję sama siebie, przepraszam! Grunt się nie przejmować, ciepłe buty nosić i dobrze sypiać.
    ... zobacz więcej
  • 20:00:50, 11-11-2008 tadeusz50

    Ostatku- zaadresowałem post do konkretnej osoby jako odpowiedż na poprzednie posty ale dotyczy on wszystkich. Literówki są dość powszechne a jedną z najczęstrzych bywa pisanie odwrotnie rz czyli zr.
  • 22:38:10, 11-11-2008 Malgorzata 50

    A tu na potwierdzenie mojej tezy ,że młodzi są SUUUPER tekst pieśni rapera imieniem ŁONA a propos naszej dyskusji .O polskich znakach w Internecie ,a raczej ich braku.On to śpiewa bez polskich znaków ,tak jak jest napisane –uśmiałam się

    Ą, Ę.. Ą, Ę... Ą, Ę...
    Yo!

    Prosze Ciebie,
    wiem, ze masz gie gie i klikasz biegle,
    zintegrowany z kompem jakbys byl podpiety przez USB,
    wiesz, gdzie wcisnac, zeby blysnac na forum,
    i przylaczyc swoj glos do jakiegos sporu, (he!)
    ja to doceniam jak potrafie,
    ze choc porzuciles papier,
    to w Outlooku kultywujesz epistolografie,
    i cieszy mnie to, ze wysoko mierzysz,
    chociaz radosc przycmiewa to, ze zaraz sobie wylamie jezyk,
    slowa pozwalaja na doslownosc,
    ale jesli chodzi o polskie znaki to gowno,
    ja na chlodno juz pare razy probowalem,
    odnalezc sie i opanowac ten dialekt,
    lecz chowam sie dalej, nie wiem jak to ogarnac mozna,
    wiec mam dla Ciebie malutenka prosba,
    badz czlowiekiem laskawym tak,
    i od czasu do czasu wcisnij prawy alt.








    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy