Strona głównaInternetCyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Do generacji 50+ należy aż 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to zaledwie 18% internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe, w porównaniu do osób w wieku 16-49. Osoby po pięćdziesiątym często też postrzegają internet jako domenę ludzi młodych i nie widzą w nim niczego interesującego dla siebie.
Przyczyny, następstwa oraz sposoby przeciwdziałania temu procesowi przedstawia „Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci". Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu", zaprezentowany podczas Forum dyskusyjnego „Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+", które odbyło się 25 października w Warszawie.

Głównym wymiarem wykluczenia cyfrowego jest w naszym kraju wiek. Wśród prawie 13 mln Polaków w wieku 50 i więcej lat z internetu korzysta zaledwie 21,6% (2,8 mln), choć aż 40% posiada do niego dostęp w domu. Obecnie osoby w wieku 50+ to tylko 18% polskich internautów i aż 65% dorosłych Polaków, którzy nie korzystają z internetu. Tymczasem wśród osób w wieku 16-49 lat z sieci korzysta 71%. W Unii Europejskiej Polska należy do krajów o najniższym odsetku użytkowników sieci. Jeśli ich liczba ma w naszym kraju nadal wzrastać, jasne jest, że kluczowe w najbliższych latach będzie zwiększanie udziału internautów wśród dojrzałych obywateli. Przestrzeń do działań jest duża. Polacy w wieku 50+, którzy nie korzystają z internetu to ponad 10 mln ludzi, w tym 3,9 mln w wieku 50-59 lat i 6,26 mln w wieku 60+.

Wiele osób, pomimo to, że samodzielnie nie korzystają z Internetu ma w otoczeniu kogoś, kogo proszą o sprawdzenie lub pokazanie różnych rzeczy w internecie. 30% takich osób korzysta czasem z sieci za pośrednictwem własnych dzieci. Rzadko osobą pomagającą skorzystać z internetu jest współmałżonek lub partner (2%), znacznie częściej ktoś z dalszej rodziny (13%) lub znajomych (11%). Prawie połowa niekorzystających deklaruje wprost, że nie ma nikogo takiego (43%) albo nie potrafi wskazać żadnej osoby, która dostarcza treści zaczerpnięte z internetu (5%). Niestety, wraz z wiekiem maleje liczba osób, które mają kogo poprosić o pomoc.

Seniorzy - internauci

Generacja 50+ jest nie tylko bardzo liczna, ale również bardzo zróżnicowana, również jeśli chodzi o korzystanie z Internetu. Największe różnice wiążą się z wiekiem. Wśród osób pięćdziesięcioletnich z internetu korzysta około 40%, zaś w grupach wiekowych powyżej 65 roku życia nie więcej niż 10%.

Z internetu nieco częściej korzystają mężczyźni niż kobiety w wieku 50+. W 2009 roku wśród panów korzystało 24%, a wśród pań 20%. Co ciekawe, także tutaj znaczenie mają różnice wieku. Wśród osób mających 50-59 lat nieco częściej korzystają kobiety (36%) niż mężczyźni (34%). Natomiast wśród osób 60+ internetu używają znacznie częściej panowie. Z sieci korzysta ponad 13% z nich, tymczasem wśród pań zaledwie 7%.

Korzystanie z internetu wśród osób w wieku 50+ jest silnie zróżnicowane geograficznie. W województwach takich jak pomorskie korzysta 29% dojrzałych mieszkańców. Z drugiej strony, w kilku województwach odsetek ten jest dwa razy niższy. Zdecydowanie gorzej jest w województwach ściany wschodniej, z nieco lepszą sytuacją województwa podlaskiego. W zestawieniach dotyczących stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego zawsze wypadało ono lepiej niż pozostałe województwa wschodniej Polski. Pozornie lepsza sytuacja Mazowsza to przede wszystkim efekt znacznie wyższego odsetka starszych internautów w Warszawie.

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu


Najrzadziej używają internetu osoby po pięćdziesiątce, które mieszkają na wsi (9%). Jednocześnie jest to grupa bardzo liczna. Aż 41% osób dojrzałych, które nie korzystają z internetu to mieszkańcy wsi.

W miastach do 100 tys. mieszkańców korzysta 24% osób w wieku 50+, w miejscowościach liczących od 100 tys. do pół miliona - 30%, a w największych miastach - 39%. W Warszawie z internetu korzysta ponad 42% mieszkańców w wieku 50 i więcej lat, w Krakowie 40%, w Poznaniu 41%. W innych dużych miastach te odsetki są znacznie mniejsze, na przykład w Łodzi 31%.

Duże znaczenie ma również wykształcenie i praca. Z internetu korzystają przede wszystkim te osoby po pięćdziesiątce, które są lepiej wykształcone oraz aktywne zawodowo. Wśród starszych Polaków z wykształceniem wyższym lub policealnym z sieci korzysta 59%, wśród tych z wykształceniem średnim 32%, natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym zaledwie 2%. Z drugiej strony, jak pokazuje Wykres 9, ze względu na niski poziom wykształcenia w tej grupie wiekowej, aż 54% wszystkich Polaków w wieku 50+ to osoby o wykształceniu zawodowym lub niższym, niekorzystające z internetu.

Z komputerów i Internetu korzystają przede wszystkim osoby aktywne zawodowo. W marcu 2009 roku było wśród nich aż 54% użytkowników, tymczasem wśród emerytów zaledwie 13%, a wśród osób bezrobotnych, biernych zawodowo, rencistów lub rolników niecałe 12%. Zdecydowanie najrzadziej korzystają z sieci osoby z dwóch ostatnich grup. Jednocześnie.

Spore znaczenie ma również charakter wykonywanej pracy, a pośrednio również sektor, w którym dana osoba pracuje. Wśród pracujących na własny rachunek Polaków w wieku 50+ w 2009 roku korzystało z internetu aż 70%, a spośród pracujących w sektorze publicznym 61%. Znacznie gorzej jest wśród pracowników sektora prywatnego, spośród których korzysta 43%.

Na korzystanie z internetu znaczący wpływ ma również sytuacja gospodarstwa domowego. Bardzo duże różnice są związane z dochodami. Spośród członków z gospodarstw domowych o najniższych dochodach z internetu korzysta 7%. Wśród mieszkańców 25% gospodarstw o dochodach poniżej przeciętnej, 13%, w kolejnej grupie 20%. Natomiast w gospodarstwach o najwyższych dochodach internetu używa 46% osób 50+. Korzystanie z sieci jest częstsze wśród osób starszych mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym z młodymi domownikami.

 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:02:44, 30-10-2010 Alsko

    Cytat:
    eledand
    I znowu problem jak to się mówi;mam Nokie starego typu i wskoczył mi jezyk Angielski i w menu nie umiem z tym sobie poradzić.
    Ewo, a nie masz instrukcji obsługi? Tam powinno być, jak język ustawić. Chociaż... Ostatnio instrukcje wydają w wersji mocno okrojonej.
    Ale jest na to rada. Dzwonisz do operatora swojej sieci. Jeśli Ci się zgłasza "zegarynek", tzn. nagrany komunikat, wybierasz "porady techniczne". Musisz tylko podać numer lub nazwę modelu telefonu.
    Ja tak zrobiłam, kiedy mi wskoczyła niechciana tapeta i nie mogłam się draństwa pozbyć. Pomógł mi facet, prowadząc niemal za rękę krok po kroczku

    A może taką drogę znajdziesz w swoim telefonie.
    Jeśli się nie boisz - sprawdź tak:
    Menu > ustawienia > ustawienia telefonu > ustawienia języka > język rozpoznania.
    Klikasz "język polski".

    Jeszcze cos znalazłam. Telefon do servisu Nokii 0-800 120 311
    ... zobacz więcej
  • 17:05:52, 30-10-2010 eledand

    Dzięki i widzicie znowu nadeszła szybka pomoc.
    To sie nazywa KSC i Ludzie po 50+ w sieci.Hihi.
  • 17:44:38, 30-10-2010 sellenhel

    Cytat:
    helena62
    Internet to wspaniala sprawa, nie wiem dlaczego niektórzy nawet nie chcą słuchać o kompie i komputerze a tak wiele jest tu ciekawych rzeczy, tematów...i ...ludzi
    Popieram to co napisała helena ale jest też dużo osób
    na przykład w moim środowisku że kompa boją się
    i mówią że to nie dla nich.Moimi nauczycielami
    10 lat temu były moje wnuki i teraz nie wyobrażam
    sobie życia bez kompa i netu .Inetrnetowa obsługa
    bankowa to coś wspaniałego ,od pięciu lat nie wiem
    co to kolejka w banku.Przez rok czasu bycia
    na seniorku też dzieki pomocy seniorkowiczów dużo
    się nauczyłam,komputer i internet trzeba polubić
    i wtedy dla tych co chcą się nauczyć to nie ma problemu.
    Przed chwilką Tvn 24 w programie : Prosto z Polski
    Pokazano panią która ma 102 lata i od dwóch lat
    jest fanką Skype bo może sobie ze wszystkimi z rodziny
    porozmawiać.Więc wiek tu też myślę że nie gra roli
    przy posługiwaniu się komputerem a ważne jest to żeby
    chcieć to robić.
    Pozdrawiam wszystkich internautów 50 +
    ... zobacz więcej
  • 18:14:33, 30-10-2010 toy_

    chyba się potnę
  • 18:16:37, 30-10-2010 tadeusz50

    Cytat:
    toy
    chyba się potnę
    Coś Ty! z jakiego powodu?
  • 18:18:46, 30-10-2010 toy_

    nie jestem 50+
  • 18:19:53, 30-10-2010 jasinek123

    TOY
    dlaczego tak piszesz
    A pamiętasz kto mnie nauczył jak być na czacie- no kto?
  • 18:20:19, 30-10-2010 tadeusz50

    Cytat:
    toy
    nie jestem 50+
    To wspaniała wiadomość
  • 18:21:07, 30-10-2010 jasinek123

    toy
    Głupia to się ciesz, tyle życia przed Tobą!!
  • 18:23:35, 30-10-2010 toy_

    własciwie nie wiem czy dużo...czy więcej niz wam

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy