Strona głównaInternetCyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu strona 3 / 3

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

strona 3 / 3

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu [© SandraC - Fotolia.com]
Nie korzystają bo nie znają?

Wielu członków generacji 50+ ma bardzo ograniczoną wiedzę dotyczącą internetu.

Wśród osób korzystających wybiórczo z internetu wyobrażenie o tej technologii kształtowało się i w pewnym sensie było ograniczone jedynie do wąskiego wycinka zastosowań sieci. Bezpośrednio wiązały się one z wykonywaniem czynności zawodowych lub też z czynnościami wykonywanymi przez samych badanych bądź przez ich dzieci, wnuki i najbliższe otoczenie. Z tego względu przez wiele osób internet jest postrzegany jako narzędzie o bardzo ograniczonych funkcjach. Nigdy nie próbowali nauczyć się z niego korzystać, choć często mają w domu dostęp do sieci i komputera, a w ich otoczeniu znajdują się internauci. Ich ograniczona wiedza świadczy również o tym, że nie przyswajają informacji dotyczących internetu pochodzących z innych źródeł - z mediów czy od znajomych. O zamknięciu na taki przekaz, a nie negatywnym stosunku do technologii, świadczy również niska świadomość dotycząca ewentualnych zagrożeń. Osoby niekorzystające z Internetu dość często wstydzą się tego.

Nawet jednal wśród niekorzystających z sieci znajdują się osoby umiejące wskazać różne zastosowania internetu. Jak pokazały badania jakościowe, potrafią umieścić korzystanie z komputera w kontekst swoich codziennych działań, jak sprawdzanie informacji, korzystanie z usług, komunikowanie się z innymi czy wspólne zabawy z wnukami.

Badani internauci zazwyczaj nisko oceniali swoje umiejętności posługiwania się komputerem i internetem. Jednocześnie posiadają wysokie mniemanie o ludziach sprawnie korzystających z nowych technologii (zwykle przywoływane były dzieci lub wnuki oraz figura „fachowca - informatyka").

Używają sieci przede wszystkim do kontaktu z osobami bliskimi, sprawdzania wiadomości na określonych portalach (często znajdujących się w zakładkach i „ulubionych stronach") czy przeglądaniu produktów na Allegro. Internet pełni tu rolę nowej, elastycznej rozrywki. W taki sposób korzystają zwłaszcza osoby, które zainteresowały się internetem po przejściu na rentę bądź wcześniejszą emeryturę. Korzystają z Internetu jako alternatywy gazety, telewizji czy sklepu. Często wręcz przypisują internetowi cechy właściwe mediom tradycyjnym, przede wszystkim telewizji.

To medium zdaniem wielu osób ma służyć przede wszystkim rozrywce, a czas poświęcony na korzystanie z niego stawiany jest w opozycji do czasu poświęcanego na pracę, naukę czy spotkania z przyjaciółmi lub rodziną.

Aktywny Senior - Senior internauta


Pewne ograniczenia w rozpowszechnianiu nowoczesnych technologii przez dojrzałych Polaków są związane z ich stylem życia i postrzeganiem własnej roli życiowej, skutkując autowykluczaniem i brakiem potrzeby korzystania. Używanie internetu może być ważnym elementem modelu tzw. aktywnej Starości. Nauczenie się używania nowoczesnych technologii bywa wyzwaniem, a sukces na tym polu - powodem do dumy i pozytywnej samooceny. Zgodnie z wynikami Diagnozy Społecznej wśród tych dojrzałych Polaków, którzy wskazują mobilizację i przystąpienie do działania jako sposób radzenia sobie z problemami jest znacznie więcej internautów niż wśród osób nie wskazujących tej strategii (odpowiednio 32% i 13%).

W Polsce model aktywnej starości jest jednak znacznie mniej rozpowszechniony niż w krajach zachodnioeuropejskich. W naszym kraju osoby starsze, zwłaszcza w wieku 65 i więcej lat, są znacznie mniej nastawione na aktywność społeczną czy zaspokajanie pragnień i realizację marzeń, na które nie mieli wcześniej czasu czy pieniędzy. Same wycofują się z działań w wielu sferach. Czas wolny spędzają w sposób bierny, przede wszystkim przed telewizorem, ewentualnie na spotkaniach z rodziną i znajomymi. Bardzo ważne miejsce w ich życiu zajmuje natomiast tradycja, rodzina i pomoc bliskim. Wspomaganie rodziny jest dla ludzi starszych podstawowym sposobem na pokazanie własnej przydatności. Jednocześnie wciąż rzadkie jest zaspokajanie tej potrzeby na polu aktywności społecznej.

Styl życia ma bardzo duże znaczenie w momencie rozpoczynania korzystania z internetu. Ci badani, którzy nie korzystają bądź celowo korzystają z sieci w ograniczony sposób bardzo często są skoncentrowani na życiu swojej rodziny. Często mieszkają z starszymi rodzicami, którzy wymagają dużej opieki lub dorosłymi dziećmi, które nadal w dużym stopniu oczekują czy wymagają pomocy. Respondenci relacjonowali swoje codzienne obowiązki, przedstawiając przy tym bardzo napięty grafik zdań do wykonania. Dużym problemem byłoby dla nich wygospodarowanie czasu na uczenie się korzystania z sieci. Z racji braku „obiektywnych" powodów takich jak obowiązki zawodowe, internet bywa przez nich postrzegany jako swego rodzaju luksus czasu dla siebie, relaksu i odpoczynku, podobnie jak np. chodzenie na fitness). Moment rozpoczęcia nauki jest przesuwany w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Z drugiej strony styl życia kształtuje również hierarchię potrzeb i kolejność ich zaspakajania, a te nie ulegają łatwym zmianom. W wywiadach respondenci dość często deklarowali, że rozpoczęcie korzystania z internetu było w ich przypadku powiązane z większymi zmianami w życiu: przejściem na emeryturę, wyprowadzeniem się dzieci z domu czy odejściem rodziców, którzy wcześniej wymagali opieki. Jeśli korzystanie z internetu nie zostało włączone w codzienne praktyki stosunkowo szybko, w ciągu kilku miesięcy, powstawały nowe zwyczaje i rutyny, które później trudno było zmienić. Wśród badanych znalazły się dwie osoby, które po utracie pracy bądź przejściu na rentę nie nauczyły się korzystać z internetu, pomimo dostępu do komputera i internetu w domu. Obecnie, choć mają czas i możliwości, brakuje im motywacji, znaczącego wydarzenia, które przełamałoby ich bierną postawę. W dużym stopniu korzystają z internetu pośrednio poprzez małżonków, oglądając przesłane im zdjęcia bądź rozmawiając z dziećmi przez komunikator. Zawsze jest obok nich ktoś, kto wszystko włączy i nastawi. Nie mają palącej potrzeby podjęcia wysiłku i opanowania samodzielnego korzystania z tej technologii.

Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci" to inicjatywa zainaugurowana przez UPC Polska i Akademię Rozwoju Filantropii, jednocząca firmy, organizacje pozarządowe, urzędy oraz instytucje przeciw wykluczeniu technologicznemu seniorów. Współzałożycielami i pierwszymi członkami Koalicji są Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, F-Secure, IBM, Microsoft, Onet.pl, PKPP LEWIATAN oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Patronat nad inicjatywą objęli Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Strony : 1 2 3
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:06:37, 29-10-2010 lahatiel

    Czytam te wypociny i czytam i czytam i... wygląda mi na to, że ktoś chciał błysnąć... a wyszedł zakalec !
  • 18:21:09, 29-10-2010 jasinek123

    Faktycznie do dupy takie informacje
    ja mam 62 lata
    jestem emerytem i co ?
  • 19:08:39, 29-10-2010 tadeusz50

    Cytat:
    jasinek123
    Faktycznie do dupy takie informacje
    ja mam 62 lata
    jestem emerytem i co ?
    A od kiedy korzystasz z internetu? Ilu tu w KSC jest początkujących w spotkaniu z kompem i internetem? Ja do nich należę, wiem że nic nie wiem! Czasem coś tam komuś pomogę tak jak i mnie pomagali tu w KSC. Artykuł jest prawdziwy a nie zakalcem.
  • 19:16:07, 29-10-2010 BUNIA

    Ja także pierwsze nieśmiale kroczki w necie to właśnie robiłam tu , w KSC .I dzięki wielu zyczliwym osobom nauczyłam się bardzo duzo .
    Dzięki IM za to .
  • 19:23:18, 29-10-2010 helena62

    Internet to wspaniala sprawa, nie wiem dlaczego niektórzy nawet nie chcą słuchać o kompie i komputerze a tak wiele jest tu ciekawych rzeczy, tematów...i ...ludzi
  • 20:35:21, 29-10-2010 nanka

    Niestety artykuł przedstawia prawdę. Ja sama dałam się przekonać do internetu dopiero półtora roku temu, choć komputer mogłam mieć znacznie wcześniej. Jak tak się rozglądam wśród tej generacji 50+, to jeszcze do telefonu komórkowego dają się przekonać, ale w większości tylko do rozmów, bo wysyłanie sms-ów, to już za bardzo skomplikowane. W ubiegłym roku zapisałam się do sekcji komputerowej w UTW i w mojej grupie gdzie było 13 osób po kilku lekcjach zostało 6 osób. Reszta zrezygnowała. Pozdrawiam.
    ... zobacz więcej
  • 11:23:18, 30-10-2010 ammi1952

    To ,że sporo starszych wiekiem z nieufnością podchodzi do netu to jedno , a drugie to jak młodzi postrzegają starszych serfujących albo raczej używających netu . hihihi wczoraj miałam ubaw w sklepiku komputerowym. Zepsuła mi sie myszka - no cóż nic nie jest wieczne.Poturlałam się by sobie kupić - tam pełno dzieciaków - ja nic spokojnie klapnełam na parapecie okiennym i czekam - stać za groma nie dam rady kościotrup bunt ogłosił . Nareszcie moja kolej pokazuje formalnie ręką że proszę tą myszkę a używam małej bo mam laptka i do niektórych rzeczy taka mi potrzebna , zresztą na tym moim miniaturowym stoliku miejsca brak . Facet łypnoł na mnie okiem i " dla wnuczka? " ja na to - nie dla mnie żebyście zobaczyły jego zdziwienie - od razu mnie kości mniej bolały hihihi i jak radosna sarenka poturlałam sie do domku - tylko dla tej jego miny warto było nie wysługiwać sie młodą tylko samej przejść
    ... zobacz więcej
  • 15:29:08, 30-10-2010 Darek82

    Po prostu używanie komputera wymaga nauczenia się wielu nowych rzeczy, a osoby starsze gorzej przyswajają nowe umiejętności. Szczególnie że nie mogą tego odnieść do innych nabytych doświadczeń - obsluga komputera to jest coś tak zupełnie odrębnego, że mózg naturalnie nie potrafi sobie tego przyswoić. Stąd też niechęć do komputerów, no i odwieczne pytanie "po co mi to". W pewnym wieku wiele rzeczy staje się niepotrzebnych, tak jak nauka języka obcego czy kurs obsługi komputera.
  • 16:30:33, 30-10-2010 jasinek123

    Tadeusz
    Ale ja trafiłem na Ciebie,Elizkę,Alsko i wielu tutaj z KSC
    I trochę umiem-ale tylko trochę!
  • 16:48:03, 30-10-2010 eledand

    Witajcie i pozdrawiam miło.
    Co do pisania,na komputerze to umiałam.Przed 50 laty nauczyłam sie pisać na maszynie i to zostało w głowie.
    A,laptop kupiłam 2 lata temu i jak Jasinek123,poprowadzili mnie Tadeusz,Alsko,Stefan.Niektórych wyrażeń nie rozumiałam i opisać ich nie potrafiłam,czyli byłam tzw.komputerowy "Głąb" a dzisiaj sie z tego śmieje.Stworzyłam sobie chęć do tego aby i mnie zauważono i wejdę wszędzie,czy pasuje komu,czy nie.
    Jeszcze dużo nie wiem,ale i łatwiej jest mi się na forum porozumieć i nie jestem samotna.Komórki mam 2-dwie,jedną na kraj a druga w Niemczech.
    I znowu problem jak to się mówi;mam Nokie starego typu i wskoczył mi jezyk Angielski i w menu nie umiem z tym sobie poradzić.Wszystko po angielsku to odłożyłam ta 3-cią komóre i korzystam z tych gdzie mogę sie normalnie porozumieć.
    Napisać SMS potrafię i zdjęcie też z komórki zrobie.
    Pozdrawiam a napewno ktoś mój problem dojrzy i pomoże.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy