Strona głównaInternetCyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Do generacji 50+ należy aż 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to zaledwie 18% internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe, w porównaniu do osób w wieku 16-49. Osoby po pięćdziesiątym często też postrzegają internet jako domenę ludzi młodych i nie widzą w nim niczego interesującego dla siebie.
Przyczyny, następstwa oraz sposoby przeciwdziałania temu procesowi przedstawia „Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci". Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu", zaprezentowany podczas Forum dyskusyjnego „Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+", które odbyło się 25 października w Warszawie.

Głównym wymiarem wykluczenia cyfrowego jest w naszym kraju wiek. Wśród prawie 13 mln Polaków w wieku 50 i więcej lat z internetu korzysta zaledwie 21,6% (2,8 mln), choć aż 40% posiada do niego dostęp w domu. Obecnie osoby w wieku 50+ to tylko 18% polskich internautów i aż 65% dorosłych Polaków, którzy nie korzystają z internetu. Tymczasem wśród osób w wieku 16-49 lat z sieci korzysta 71%. W Unii Europejskiej Polska należy do krajów o najniższym odsetku użytkowników sieci. Jeśli ich liczba ma w naszym kraju nadal wzrastać, jasne jest, że kluczowe w najbliższych latach będzie zwiększanie udziału internautów wśród dojrzałych obywateli. Przestrzeń do działań jest duża. Polacy w wieku 50+, którzy nie korzystają z internetu to ponad 10 mln ludzi, w tym 3,9 mln w wieku 50-59 lat i 6,26 mln w wieku 60+.

Wiele osób, pomimo to, że samodzielnie nie korzystają z Internetu ma w otoczeniu kogoś, kogo proszą o sprawdzenie lub pokazanie różnych rzeczy w internecie. 30% takich osób korzysta czasem z sieci za pośrednictwem własnych dzieci. Rzadko osobą pomagającą skorzystać z internetu jest współmałżonek lub partner (2%), znacznie częściej ktoś z dalszej rodziny (13%) lub znajomych (11%). Prawie połowa niekorzystających deklaruje wprost, że nie ma nikogo takiego (43%) albo nie potrafi wskazać żadnej osoby, która dostarcza treści zaczerpnięte z internetu (5%). Niestety, wraz z wiekiem maleje liczba osób, które mają kogo poprosić o pomoc.

Seniorzy - internauci

Generacja 50+ jest nie tylko bardzo liczna, ale również bardzo zróżnicowana, również jeśli chodzi o korzystanie z Internetu. Największe różnice wiążą się z wiekiem. Wśród osób pięćdziesięcioletnich z internetu korzysta około 40%, zaś w grupach wiekowych powyżej 65 roku życia nie więcej niż 10%.

Z internetu nieco częściej korzystają mężczyźni niż kobiety w wieku 50+. W 2009 roku wśród panów korzystało 24%, a wśród pań 20%. Co ciekawe, także tutaj znaczenie mają różnice wieku. Wśród osób mających 50-59 lat nieco częściej korzystają kobiety (36%) niż mężczyźni (34%). Natomiast wśród osób 60+ internetu używają znacznie częściej panowie. Z sieci korzysta ponad 13% z nich, tymczasem wśród pań zaledwie 7%.

Korzystanie z internetu wśród osób w wieku 50+ jest silnie zróżnicowane geograficznie. W województwach takich jak pomorskie korzysta 29% dojrzałych mieszkańców. Z drugiej strony, w kilku województwach odsetek ten jest dwa razy niższy. Zdecydowanie gorzej jest w województwach ściany wschodniej, z nieco lepszą sytuacją województwa podlaskiego. W zestawieniach dotyczących stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego zawsze wypadało ono lepiej niż pozostałe województwa wschodniej Polski. Pozornie lepsza sytuacja Mazowsza to przede wszystkim efekt znacznie wyższego odsetka starszych internautów w Warszawie.

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu


Najrzadziej używają internetu osoby po pięćdziesiątce, które mieszkają na wsi (9%). Jednocześnie jest to grupa bardzo liczna. Aż 41% osób dojrzałych, które nie korzystają z internetu to mieszkańcy wsi.

W miastach do 100 tys. mieszkańców korzysta 24% osób w wieku 50+, w miejscowościach liczących od 100 tys. do pół miliona - 30%, a w największych miastach - 39%. W Warszawie z internetu korzysta ponad 42% mieszkańców w wieku 50 i więcej lat, w Krakowie 40%, w Poznaniu 41%. W innych dużych miastach te odsetki są znacznie mniejsze, na przykład w Łodzi 31%.

Duże znaczenie ma również wykształcenie i praca. Z internetu korzystają przede wszystkim te osoby po pięćdziesiątce, które są lepiej wykształcone oraz aktywne zawodowo. Wśród starszych Polaków z wykształceniem wyższym lub policealnym z sieci korzysta 59%, wśród tych z wykształceniem średnim 32%, natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym zaledwie 2%. Z drugiej strony, jak pokazuje Wykres 9, ze względu na niski poziom wykształcenia w tej grupie wiekowej, aż 54% wszystkich Polaków w wieku 50+ to osoby o wykształceniu zawodowym lub niższym, niekorzystające z internetu.

Z komputerów i Internetu korzystają przede wszystkim osoby aktywne zawodowo. W marcu 2009 roku było wśród nich aż 54% użytkowników, tymczasem wśród emerytów zaledwie 13%, a wśród osób bezrobotnych, biernych zawodowo, rencistów lub rolników niecałe 12%. Zdecydowanie najrzadziej korzystają z sieci osoby z dwóch ostatnich grup. Jednocześnie.

Spore znaczenie ma również charakter wykonywanej pracy, a pośrednio również sektor, w którym dana osoba pracuje. Wśród pracujących na własny rachunek Polaków w wieku 50+ w 2009 roku korzystało z internetu aż 70%, a spośród pracujących w sektorze publicznym 61%. Znacznie gorzej jest wśród pracowników sektora prywatnego, spośród których korzysta 43%.

Na korzystanie z internetu znaczący wpływ ma również sytuacja gospodarstwa domowego. Bardzo duże różnice są związane z dochodami. Spośród członków z gospodarstw domowych o najniższych dochodach z internetu korzysta 7%. Wśród mieszkańców 25% gospodarstw o dochodach poniżej przeciętnej, 13%, w kolejnej grupie 20%. Natomiast w gospodarstwach o najwyższych dochodach internetu używa 46% osób 50+. Korzystanie z sieci jest częstsze wśród osób starszych mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym z młodymi domownikami.

 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:23:52, 30-10-2010 Alsko

    Toy, a ten plus to Ci do czego potrzebny?
    Nie ładniejsza kreseczka?
    Zobacz, jaka równiutka i czysta 50-
    Zamiast piątki wstaw sobie inną cyferkę, też będzie ładnie
  • 18:25:20, 30-10-2010 tadeusz50

    Cytat:
    toy
    własciwie nie wiem czy dużo...czy więcej niz wam
    Teoretycznie więcej niż nam, ale nikt nie wie komu wpierw świeczka zgaśnie. Po co tak smętnie?
  • 18:26:02, 30-10-2010 toy_

    nastrój taki...takie dni
  • 18:50:46, 30-10-2010 slava

    Cytat:
    tadeusz50
    A od kiedy korzystasz z internetu? Ilu tu w KSC jest początkujących w spotkaniu z kompem i internetem? Ja do nich należę, wiem że nic nie wiem! Czasem coś tam komuś pomogę tak jak i mnie pomagali tu w KSC. Artykuł jest prawdziwy a nie zakalcem.
    Jakoś tak dziwnie się zdarza,że często się z Tobą zgadzam.
    Moi znajomi w większości , pomimo moich zachęt, nie chcą się przekonać do kompa. Ja sama, pomimo pracy przy komputerze przez wiele lat / programy pisane specjalnie dla potrzeb danej firmy/ wchodząc na fora KS., widzę jakim jestem neptykiem.
    Zazdroszczę wielu Wam różnych animacjii cytatów, które nie wiem jak na stałe wpisać.Teraz przestałam cudować na moim laptopie, bo chcąc Wam dorównać, pobrałam program za 190 euro i za cholere nie mogłam go odinstalować. Syn wziął kompa i go oczuścił do gołego, zapowiadając, że to ostatnin raz ha..ha.... Ma już dosyć moich cudów. Trzymajcie ten temat, można się czegoś nauczyć, Pozdrowienie z pogodnego Poznania.
    ... zobacz więcej
  • 19:02:44, 30-10-2010 slava

    Takie smętne wpisy, chyba dlatego, że zbliża się Swięto Zmarłych, ale rodząc się wiemy, że umrzemy.Uważam ,że każdy wiek ma swoje radości.
  • 19:18:40, 30-10-2010 tadeusz50

    Wiesiu29
    W domu jest komputer od ponad 20 lat, internet też dość sporo, prawie od początku netu w Polsce.To mój strach i obawa przed zepsuciem czegoś na czym się nie znam. Obawa o koszty. W końcu syn mnie podszedł i z jego pomocą założyłem konto internetowe be kolejek i bez opłat, Później powoli NK i drzewo genealogiczne i tak teraz trochę się błąkam po necie.
  • 19:36:39, 30-10-2010 slava

    Cytat:
    tadeusz50
    Wiesiu29
    W domu jest komputer od ponad 20 lat, internet też dość sporo, prawie od początku netu w Polsce.To mój strach i obawa przed zepsuciem czegoś na czym się nie znam. Obawa o koszty. W końcu syn mnie podszedł i z jego pomocą założyłem konto internetowe be kolejek i bez opłat, Później powoli NK i drzewo genealogiczne i tak teraz trochę się błąkam po necie.
    Tadeusz, powiem Tobie co potrafię robić w internecie1. płacę rachunki z konta bankowego / nawet nauczyłam się sama, że jak wysyłam pieniądze do tej samej osoby to nie wypełniam przelewu jeszcze raz tylko wchodzę na przelewy wykonane, szczegóły i powtórz przelew. Wpisuję tylko np. inną kwotę.
    Może mi to tak łatwo poszło, bo z wykształcenia jestem ekonomistką 2. kupuję przez Allegro i inne portale dla kupujących, 3. korzystam z apteki internetowej Dbamo zdrowie4. założyłam dwa konta pocztowe. Nie potrafię robić tych waszych animacji, wklejać cytatów, obrazków itp.i to mnie wkurza, że jestem taka tępa w tym temacie.Pozdrawiam
    ... zobacz więcej
  • 20:14:23, 30-10-2010 bogda

    Wiesiu cytaty to jest proste.....nauczyłą mnie koleżanka z forum
    To jest tak: jak chcesz zacytować kawałek innego postu to lewym klawiszem myszki zaznaczasz ten tekst na niebiesko (albo czarno) następnie klikasz pkm, wyświetli się okienko i pisze tam "kopiuj" i klikasz w to lkm. Jak wchodzisz w okienko gdzie piszesz post, to u góry w ramce po prawej stronie jest taka zapisana karteczka z ogonkiem, klikasz w nią i pojawia się takie coś i w środek tego najeżdżasz kursorem myszki, klikasz pkm, pojawia się okienko i klikasz lkm w "wklej" i koniec.
    Powodzenia
    ... zobacz więcej
  • 20:22:14, 30-10-2010 slava

    Cytat:
    bogda
    Wiesiu cytaty to jest proste.....nauczyłą mnie koleżanka z forum
    To jest tak: jak chcesz zacytować kawałek innego postu to lewym klawiszem myszki zaznaczasz ten tekst na niebiesko (albo czarno) następnie klikasz pkm, wyświetli się okienko i pisze tam "kopiuj" i klikasz w to lkm. Jak wchodzisz w okienko gdzie piszesz post, to u góry w ramce po prawej stronie jest taka zapisana karteczka z ogonkiem, klikasz w nią i pojawia się takie coś i w środek tego najeżdżasz kursorem myszki, klikasz pkm, pojawia się okienko i klikasz lkm w "wklej" i koniec.
    Powodzenia
    Dziękuję.Ale widziałaś te animacje. Rozkosz dla oczu. Także nie umiem w moim okienku wkleić zdjęcia, może będziesz tak miła i m i to podpowiesz, jeżeli jest to możliwe. Pozdrawiam
    ... zobacz więcej
  • 20:26:15, 30-10-2010 Scarlett

    Wiesiu tutaj jest miliony obrazków to tak na początek.
    http://images.google.pl/

    Wybierasz sobie obrazek, lewym przyciskiem myszy - zapisz jako,
    a potem hosting http://www.iv.pl/

    lewym przyciskiem myszy kopiuj kod na forum i już masz.

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy