Strona głównaInternetCyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Do generacji 50+ należy aż 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to zaledwie 18% internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe, w porównaniu do osób w wieku 16-49. Osoby po pięćdziesiątym często też postrzegają internet jako domenę ludzi młodych i nie widzą w nim niczego interesującego dla siebie.
Przyczyny, następstwa oraz sposoby przeciwdziałania temu procesowi przedstawia „Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci". Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu", zaprezentowany podczas Forum dyskusyjnego „Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+", które odbyło się 25 października w Warszawie.

Głównym wymiarem wykluczenia cyfrowego jest w naszym kraju wiek. Wśród prawie 13 mln Polaków w wieku 50 i więcej lat z internetu korzysta zaledwie 21,6% (2,8 mln), choć aż 40% posiada do niego dostęp w domu. Obecnie osoby w wieku 50+ to tylko 18% polskich internautów i aż 65% dorosłych Polaków, którzy nie korzystają z internetu. Tymczasem wśród osób w wieku 16-49 lat z sieci korzysta 71%. W Unii Europejskiej Polska należy do krajów o najniższym odsetku użytkowników sieci. Jeśli ich liczba ma w naszym kraju nadal wzrastać, jasne jest, że kluczowe w najbliższych latach będzie zwiększanie udziału internautów wśród dojrzałych obywateli. Przestrzeń do działań jest duża. Polacy w wieku 50+, którzy nie korzystają z internetu to ponad 10 mln ludzi, w tym 3,9 mln w wieku 50-59 lat i 6,26 mln w wieku 60+.

Wiele osób, pomimo to, że samodzielnie nie korzystają z Internetu ma w otoczeniu kogoś, kogo proszą o sprawdzenie lub pokazanie różnych rzeczy w internecie. 30% takich osób korzysta czasem z sieci za pośrednictwem własnych dzieci. Rzadko osobą pomagającą skorzystać z internetu jest współmałżonek lub partner (2%), znacznie częściej ktoś z dalszej rodziny (13%) lub znajomych (11%). Prawie połowa niekorzystających deklaruje wprost, że nie ma nikogo takiego (43%) albo nie potrafi wskazać żadnej osoby, która dostarcza treści zaczerpnięte z internetu (5%). Niestety, wraz z wiekiem maleje liczba osób, które mają kogo poprosić o pomoc.

Seniorzy - internauci

Generacja 50+ jest nie tylko bardzo liczna, ale również bardzo zróżnicowana, również jeśli chodzi o korzystanie z Internetu. Największe różnice wiążą się z wiekiem. Wśród osób pięćdziesięcioletnich z internetu korzysta około 40%, zaś w grupach wiekowych powyżej 65 roku życia nie więcej niż 10%.

Z internetu nieco częściej korzystają mężczyźni niż kobiety w wieku 50+. W 2009 roku wśród panów korzystało 24%, a wśród pań 20%. Co ciekawe, także tutaj znaczenie mają różnice wieku. Wśród osób mających 50-59 lat nieco częściej korzystają kobiety (36%) niż mężczyźni (34%). Natomiast wśród osób 60+ internetu używają znacznie częściej panowie. Z sieci korzysta ponad 13% z nich, tymczasem wśród pań zaledwie 7%.

Korzystanie z internetu wśród osób w wieku 50+ jest silnie zróżnicowane geograficznie. W województwach takich jak pomorskie korzysta 29% dojrzałych mieszkańców. Z drugiej strony, w kilku województwach odsetek ten jest dwa razy niższy. Zdecydowanie gorzej jest w województwach ściany wschodniej, z nieco lepszą sytuacją województwa podlaskiego. W zestawieniach dotyczących stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego zawsze wypadało ono lepiej niż pozostałe województwa wschodniej Polski. Pozornie lepsza sytuacja Mazowsza to przede wszystkim efekt znacznie wyższego odsetka starszych internautów w Warszawie.

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu


Najrzadziej używają internetu osoby po pięćdziesiątce, które mieszkają na wsi (9%). Jednocześnie jest to grupa bardzo liczna. Aż 41% osób dojrzałych, które nie korzystają z internetu to mieszkańcy wsi.

W miastach do 100 tys. mieszkańców korzysta 24% osób w wieku 50+, w miejscowościach liczących od 100 tys. do pół miliona - 30%, a w największych miastach - 39%. W Warszawie z internetu korzysta ponad 42% mieszkańców w wieku 50 i więcej lat, w Krakowie 40%, w Poznaniu 41%. W innych dużych miastach te odsetki są znacznie mniejsze, na przykład w Łodzi 31%.

Duże znaczenie ma również wykształcenie i praca. Z internetu korzystają przede wszystkim te osoby po pięćdziesiątce, które są lepiej wykształcone oraz aktywne zawodowo. Wśród starszych Polaków z wykształceniem wyższym lub policealnym z sieci korzysta 59%, wśród tych z wykształceniem średnim 32%, natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym zaledwie 2%. Z drugiej strony, jak pokazuje Wykres 9, ze względu na niski poziom wykształcenia w tej grupie wiekowej, aż 54% wszystkich Polaków w wieku 50+ to osoby o wykształceniu zawodowym lub niższym, niekorzystające z internetu.

Z komputerów i Internetu korzystają przede wszystkim osoby aktywne zawodowo. W marcu 2009 roku było wśród nich aż 54% użytkowników, tymczasem wśród emerytów zaledwie 13%, a wśród osób bezrobotnych, biernych zawodowo, rencistów lub rolników niecałe 12%. Zdecydowanie najrzadziej korzystają z sieci osoby z dwóch ostatnich grup. Jednocześnie.

Spore znaczenie ma również charakter wykonywanej pracy, a pośrednio również sektor, w którym dana osoba pracuje. Wśród pracujących na własny rachunek Polaków w wieku 50+ w 2009 roku korzystało z internetu aż 70%, a spośród pracujących w sektorze publicznym 61%. Znacznie gorzej jest wśród pracowników sektora prywatnego, spośród których korzysta 43%.

Na korzystanie z internetu znaczący wpływ ma również sytuacja gospodarstwa domowego. Bardzo duże różnice są związane z dochodami. Spośród członków z gospodarstw domowych o najniższych dochodach z internetu korzysta 7%. Wśród mieszkańców 25% gospodarstw o dochodach poniżej przeciętnej, 13%, w kolejnej grupie 20%. Natomiast w gospodarstwach o najwyższych dochodach internetu używa 46% osób 50+. Korzystanie z sieci jest częstsze wśród osób starszych mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym z młodymi domownikami.

 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:28:20, 30-10-2010 bogda

    Cytat:
    Dziękuję.Ale widziałaś te animacje. Rozkosz dla oczu. Także nie umiem w moim okienku wkleić zdjęcia, może będziesz tak miła i m i to podpowiesz, jeżeli jest to możliwe. Pozdrawiam
    Wiesiu, widziałam.
    Też nie umię robić animacji, niestety.
    Ale nie wiem o jakie okienko Ci chodzi, czy o awatar czy tak ogólnie.
    Co do wklejania zdjęć to troche umie, ale nie na tyle żyby Ci podpowiedzieć. Najlepiej wejdź na wątki w "e pomoc" tam wszystkiego uczą.
    Wiem, że zdjęcia w postach wkleja się przez program "banan" "tynypic", "fotosika".
    Mnie nauczyła Alsko, jak tu wpadnie to Ci pomoże
    ... zobacz więcej
  • 20:44:02, 30-10-2010 tadeusz50

    Wiesiu nie od razu Kraków zbudowano. Tu naprawdę o ile masz tylko chęci i zapał znajdziesz ręce które poprowadzą Cię i pomogą w poznaniu tych tajników. Tu jest taka samopomoc bezinteresowna
  • 20:53:34, 30-10-2010 jasinek123

    Wiesiu 29
    pobuszuj trochę po KSC zobaczysz jakie cuda ludzie
    robią - jest wielu takich co pomagają
    tylko zwracaj się na priw.
    mnie nie zdarzyło się jeszcze aby ktoś odmówił !
    jeżeli nie ma czasu umawia się na póżniej!!
  • 20:53:58, 30-10-2010 slava

    Dziękuję Bogdo. Jesteś bardzo miła.Muszę Tobie powiedzieć, że jestem wzrokowcem i najlepiej uczę się jak mi ktoś pokaże, a ja to widzę. Moja synowa obiecała mi,że jak będzie miała urlop to mi poświęci trochę czasu. Ale zapewnie wiesz, że jak się ma 27 lat to prawie nigdy nie ma się czasu, w odróżnieniu od nas. Takie jest życie, my jak byłyśmy młode to
    też wiecznie życie nas goniło.Nic się nie zmieniło, tylko ludzie starsi jakby mieli gorszą pamięć, albo nie chcieli pamiętać.
    Nieraz jest to niewygodne, bo nie byliśmy też takimi aniołami jak się w starszym wieku przedstawiamy.Serdecznie pozdrawiam.
    ... zobacz więcej
  • 20:58:09, 30-10-2010 bogda

    Cytat:
    Muszę Tobie powiedzieć, że jestem wzrokowcem i najlepiej uczę się jak mi ktoś pokaże,
    Ja w zasadzie też, ale więcej pomocy i nauki pozyskałam tutaj niż od dzieci, bo jak sama piszesz wiecznie zalatani i raz dwa, kliknij tutaj albo tam, to ci się pokaże to klik i już ich nie ma, a zap-amiętać tak szybko trudno.
    A tutaj to napiszą dokładnie, można poczytać, poćwiczyć
    Wejdź na porady graficzne, tam też dużo podpowiadają i pomagają.
    Pozdrawiam i życzę Ci sukcesów
  • 21:04:05, 30-10-2010 slava

    Jasinek co to jest priv /domyślam się, że prywatnie, ale nie jestem pewna/ w pomocyKS buszowałam, ale wiele określeń jest dla mnie czarną magią. Jak przeglądałeś wpisy to pewnie czytałeś, że byłam taka "mądra", że pobrałam program bezpłatny za 190 euro i nie mogłam go odinstalować. Siedzę i śmieję się ze siebie. Teraz mam od dwóch dni internet naprawiony przez syna. Odgraża się że ostatni raz weżmie ten zakichany laptop do naprawy, więc boję się za bardzo kombinpwać, bo zostanę z niczym. Tzn.będzie kicha. Hej.
    ... zobacz więcej
  • 21:09:01, 30-10-2010 tadeusz50

    Wiesiu miałem o tym napisać "priv" czyli taka poczta prywatna. Kliknij w "ustawienia" na czerwonym pasku po lewej, następnie w "edycja opcji" tam zrób ptaszka, haczyk w Wysyłanie prywatnych wiadomości' na dole klik w "zapisz zmiany" i gotowe Powodzenia
  • 21:09:15, 30-10-2010 bogda

    Wiesiu, zajrzałam na Twój profil, ale nie masz uruchomionej prywatnej poczty, a jak klikniesz w każdy inny nick to taka opcja się pojawia.
    Musisz ją uruchomić.
  • 21:14:03, 30-10-2010 slava

    Bogdo, synowa chodziła z moim synem 12 lat, a moją synową jest dopiero od paru miesięcy więc pewnie będzie cyckać ale mnie nauczy. Syn jest informatykiem i nie potrafi zrozumieć, jak można tego nie umieć. Tak jak piszesz tu kliknie, tam kliknie i pytanie rozumiesz? moje baranie oczy mówią pewnie same za mnie, więc pada stwierdzenie "póżniej", bo teraz mam milon spraw. No i tak się kończy synowska nauka, za to synowa jest samoukiem, więc myślę, że z nią pójdzie lepiej. Nara.
  • 21:14:06, 30-10-2010 Alsko

    Wiesiu, Ty chyba nie masz uruchomionej poczty prywatnej tu w KSC? Nie pokazuje mi się taka możliwość po kliknięciu w Twój nick.
    Jeśli uruchomisz - jutro Ci prześlę podpowiedzi, jak wstawiać obrazki do postów.

    A pocztę uruchamiasz tak: klik "ustawienia" na czerwonym pasku. Otworzy się strona. Klik "edycja opcji" (po lewej stronie w panelu sterowania). Pokaże Ci się formularz, wypełnij go dokładnie czytając. Zatwierdź.
    Powodzenia

    A teraz ja już ziuuu! Dobranoc!

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy