Strona głównaInternetCyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Do generacji 50+ należy aż 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to zaledwie 18% internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe, w porównaniu do osób w wieku 16-49. Osoby po pięćdziesiątym często też postrzegają internet jako domenę ludzi młodych i nie widzą w nim niczego interesującego dla siebie.
Przyczyny, następstwa oraz sposoby przeciwdziałania temu procesowi przedstawia „Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci". Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu", zaprezentowany podczas Forum dyskusyjnego „Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+", które odbyło się 25 października w Warszawie.

Głównym wymiarem wykluczenia cyfrowego jest w naszym kraju wiek. Wśród prawie 13 mln Polaków w wieku 50 i więcej lat z internetu korzysta zaledwie 21,6% (2,8 mln), choć aż 40% posiada do niego dostęp w domu. Obecnie osoby w wieku 50+ to tylko 18% polskich internautów i aż 65% dorosłych Polaków, którzy nie korzystają z internetu. Tymczasem wśród osób w wieku 16-49 lat z sieci korzysta 71%. W Unii Europejskiej Polska należy do krajów o najniższym odsetku użytkowników sieci. Jeśli ich liczba ma w naszym kraju nadal wzrastać, jasne jest, że kluczowe w najbliższych latach będzie zwiększanie udziału internautów wśród dojrzałych obywateli. Przestrzeń do działań jest duża. Polacy w wieku 50+, którzy nie korzystają z internetu to ponad 10 mln ludzi, w tym 3,9 mln w wieku 50-59 lat i 6,26 mln w wieku 60+.

Wiele osób, pomimo to, że samodzielnie nie korzystają z Internetu ma w otoczeniu kogoś, kogo proszą o sprawdzenie lub pokazanie różnych rzeczy w internecie. 30% takich osób korzysta czasem z sieci za pośrednictwem własnych dzieci. Rzadko osobą pomagającą skorzystać z internetu jest współmałżonek lub partner (2%), znacznie częściej ktoś z dalszej rodziny (13%) lub znajomych (11%). Prawie połowa niekorzystających deklaruje wprost, że nie ma nikogo takiego (43%) albo nie potrafi wskazać żadnej osoby, która dostarcza treści zaczerpnięte z internetu (5%). Niestety, wraz z wiekiem maleje liczba osób, które mają kogo poprosić o pomoc.

Seniorzy - internauci

Generacja 50+ jest nie tylko bardzo liczna, ale również bardzo zróżnicowana, również jeśli chodzi o korzystanie z Internetu. Największe różnice wiążą się z wiekiem. Wśród osób pięćdziesięcioletnich z internetu korzysta około 40%, zaś w grupach wiekowych powyżej 65 roku życia nie więcej niż 10%.

Z internetu nieco częściej korzystają mężczyźni niż kobiety w wieku 50+. W 2009 roku wśród panów korzystało 24%, a wśród pań 20%. Co ciekawe, także tutaj znaczenie mają różnice wieku. Wśród osób mających 50-59 lat nieco częściej korzystają kobiety (36%) niż mężczyźni (34%). Natomiast wśród osób 60+ internetu używają znacznie częściej panowie. Z sieci korzysta ponad 13% z nich, tymczasem wśród pań zaledwie 7%.

Korzystanie z internetu wśród osób w wieku 50+ jest silnie zróżnicowane geograficznie. W województwach takich jak pomorskie korzysta 29% dojrzałych mieszkańców. Z drugiej strony, w kilku województwach odsetek ten jest dwa razy niższy. Zdecydowanie gorzej jest w województwach ściany wschodniej, z nieco lepszą sytuacją województwa podlaskiego. W zestawieniach dotyczących stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego zawsze wypadało ono lepiej niż pozostałe województwa wschodniej Polski. Pozornie lepsza sytuacja Mazowsza to przede wszystkim efekt znacznie wyższego odsetka starszych internautów w Warszawie.

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu


Najrzadziej używają internetu osoby po pięćdziesiątce, które mieszkają na wsi (9%). Jednocześnie jest to grupa bardzo liczna. Aż 41% osób dojrzałych, które nie korzystają z internetu to mieszkańcy wsi.

W miastach do 100 tys. mieszkańców korzysta 24% osób w wieku 50+, w miejscowościach liczących od 100 tys. do pół miliona - 30%, a w największych miastach - 39%. W Warszawie z internetu korzysta ponad 42% mieszkańców w wieku 50 i więcej lat, w Krakowie 40%, w Poznaniu 41%. W innych dużych miastach te odsetki są znacznie mniejsze, na przykład w Łodzi 31%.

Duże znaczenie ma również wykształcenie i praca. Z internetu korzystają przede wszystkim te osoby po pięćdziesiątce, które są lepiej wykształcone oraz aktywne zawodowo. Wśród starszych Polaków z wykształceniem wyższym lub policealnym z sieci korzysta 59%, wśród tych z wykształceniem średnim 32%, natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym zaledwie 2%. Z drugiej strony, jak pokazuje Wykres 9, ze względu na niski poziom wykształcenia w tej grupie wiekowej, aż 54% wszystkich Polaków w wieku 50+ to osoby o wykształceniu zawodowym lub niższym, niekorzystające z internetu.

Z komputerów i Internetu korzystają przede wszystkim osoby aktywne zawodowo. W marcu 2009 roku było wśród nich aż 54% użytkowników, tymczasem wśród emerytów zaledwie 13%, a wśród osób bezrobotnych, biernych zawodowo, rencistów lub rolników niecałe 12%. Zdecydowanie najrzadziej korzystają z sieci osoby z dwóch ostatnich grup. Jednocześnie.

Spore znaczenie ma również charakter wykonywanej pracy, a pośrednio również sektor, w którym dana osoba pracuje. Wśród pracujących na własny rachunek Polaków w wieku 50+ w 2009 roku korzystało z internetu aż 70%, a spośród pracujących w sektorze publicznym 61%. Znacznie gorzej jest wśród pracowników sektora prywatnego, spośród których korzysta 43%.

Na korzystanie z internetu znaczący wpływ ma również sytuacja gospodarstwa domowego. Bardzo duże różnice są związane z dochodami. Spośród członków z gospodarstw domowych o najniższych dochodach z internetu korzysta 7%. Wśród mieszkańców 25% gospodarstw o dochodach poniżej przeciętnej, 13%, w kolejnej grupie 20%. Natomiast w gospodarstwach o najwyższych dochodach internetu używa 46% osób 50+. Korzystanie z sieci jest częstsze wśród osób starszych mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym z młodymi domownikami.

 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:35:54, 05-11-2010 tadeusz50

    Cytat:
    wiesia29
    Tadeusz, ty masz tyle pomysłów, może z Bogdą ożywisz ten post. Byłoby fajnie. Mam do niego sentyment.
    Wpierw małe wyjaśnienie, post czasem można tak # to jest to co teraz piszę a całość to nazywa się wątek. Nic się nie martw kiedyś też miałem z tym problem. Ożywić?? mogę tylko częściej zaglądać i coś napisać
  • 21:38:18, 05-11-2010 bogda

    Wiesiu, ja wszystko zapisywałam i zapisuję w zeszycie, taka jestem zdolna
    Ale jeden notatnik mi się zapodział, a miałam tam tyle fajnych instrukcji.
  • 21:44:22, 05-11-2010 slava

    Wpierw małe wyjaśnienie, post czasem można tak # to jest to co teraz piszę a całość to nazywa się wątek. Nic się nie martw kiedyś też miałem z tym problem. Ożywić?? mogę tylko częściej zaglądać i coś napisać


    Już wiem toy na prywatnej poczcie mi powiedziała. Dziękuj,ę za pouczenie.
    To Tadziu zrób coś z tym wątkiem. Wiesia.
  • 21:47:36, 05-11-2010 slava

    Cytat:
    bogda
    Wiesiu, ja wszystko zapisywałam i zapisuję w zeszycie, taka jestem zdolna
    Ale jeden notatnik mi się zapodział, a miałam tam tyle fajnych instrukcji.

    Ja dostałam tyle informacji, że czasowo nie wyrabiam się z pracami domowymi /przez 2 dni wisiało pranie/a co dopiero z zapiskami dot. komputera
  • 21:49:36, 05-11-2010 slava

    Bogda, Tadziu się udziela w tylu wątkach, że dla naszego to już nie starczy mu czasu. Z czasem pewnie będziemy sobie pisały tylko myi nas skasują.
  • 09:53:59, 08-11-2010 tadeusz50

    Wbrew tytułowi

    Polska Partia Internetowa szykuje się na wybory parlamentarne

    http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomos...amentarne.html

    Cytat:
    Założyciele Partii wbrew temu, czego można by się spodziewać, nie są młodymi ludźmi - mają średnio prawie 60 lat. Chcą partii bez wodzów, struktur, biur i zebrań. Chcą powrotu do pierwotnej demokracji i szerokiej wolności jednostki - czytamy w gazecie
  • 13:55:09, 11-11-2010 slava

    39649 próbuję wkleić zdjęcie. zobaczmy czy się uda
  • 18:33:40, 11-11-2010 nanka

    Wiesiu, gratuluję zdjęcie wklejone. Ja też należę do tych początkujących. Cały czas się uczę. Jednak jak patrzę na dokonania innych seniorków, to czuję się jak taka prawdziwa "tępota" i wydaje mi się, że ja nigdy nie obejmę tego wszystkiego. Pozdrawiam.
  • 19:55:49, 11-11-2010 bogda

    Cytat:
    wydaje mi się, że ja nigdy nie obejmę tego wszystkiego.
    Nanka, bierz przykład z Wiesi.
    Też tak myślała, a teraz sama widzisz
    Tylko spokojnie i bez nerwacji, ja też długo się uczyłam, oj długo
  • 10:16:54, 14-11-2010 pani_weronika

    To wykluczenie to problem. Jak rozmawiam z koleżankami, które nie korzystają z internetu, to jakbym rozmawiała z ludźmi z innej planety. Zresztą większa część życia przenosi się do internetu. Politycy przecież też działają przede wszystkim w internecie, o czym czytałam przed chwilą http://interia360.pl/artykul/jak-sie...szawiaka,39822. i jak się nie ma dostępu do internetu, to też się niestety mniej wie

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy