Strona głównaInternetCyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu strona 2 / 3

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

strona 2 / 3



Początki przygody z internetem


Osoby w wieku 50-60 lat znacznie częściej zaczynają korzystać z sieci ze względu na wymagania wykonywanych zawodów i pojawienie się konieczności korzystania z komputera w pracy. Z kolei osoby starsze, które takich możliwości nie mają, w znacznie większym stopniu są motywowane przez swoje otoczenie społeczne.

Seniorzy mający powyżej 60 lat, zwłaszcza ci, którzy nie pracują już zawodowo, stawiają pierwsze kroki w internecie zazwyczaj przy wsparciu młodszych członków rodziny. Dzieci bądź wnuki starają się przekonać ich do używania nowych technologii, wskazując na wiążące się z tym korzyści. Bywają także pierwszymi osobami, które próbują nauczyć seniorów wykorzystywania zasobów sieci.

Czasem pierwsze kontakty z internetem mają miejsce w domu dzieci lub wnuków, gdzie seniorzy mogą najpierw zaobserwować jak w praktyce można wykorzystać sieć. Otwartość osób będących na emeryturze na nowe technologie jest tym większa, im więcej realnych korzyści i zastosowań wskażą im bliscy. Niejednokrotnie to właśnie dzieci obdarowują swoich rodziców komputerem lub podłączeniem do internetu i w ten sposób starają się zachęcić do rozpoczęcia nauki korzystania z nowych technologii.

Bardzo istotne są także migracje członków rodziny. Seniorzy często przekonują się do nowych technologii ze względu na znacznie szersze możliwości nawiązywania częstych kontaktów z dziećmi i wnukami przebywającymi za granicą. Zwracają uwagę na niższe koszty, lecz także na możność nawiązania kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy poprzez wideotransmisję. Szczególnie często taki argument pojawiał się w odniesieniu do wnuków. Możliwość doglądania, jak dorastają wnuki jest dla seniorów szczególnie cenna.

Zdarza się również, że sami seniorzy, chcąc być na bieżąco z nowymi technologiami, proszą młodszych członków rodziny o pomoc w nauce korzystania z Internetu ale także w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wydaje się, że wsparcie społeczne jest czynnikiem najsilniej wpływającym na otwartość osób 60+ na nowe technologie. Dotyczy to zarówno członków rodziny, jak i możliwości nabywania nowych umiejętności w ramach kursów i zajęć dla seniorów. Jedynie w pojedynczych przypadkach respondenci będący już na emeryturze podejmowali próbę całkowicie samodzielnej nauki korzystania z sieci.

Przeszkody i bariery


Do najważniejszych barier w korzystaniu z sieci należy zaliczyć:

1. bariery finansowe - przekładające się na brak komputera w domu i/lub brak dostępu do internetu ze względu na ceny łącz;

2. bariery zasięgu - brak technicznych możliwości dostarczenia internetu w miejscu zamieszkania, a także brak innych lokalizacji, w których możliwe byłoby swobodne korzystanie;

3. bariery sprzętowe - niedostosowanie sprzętu i oprogramowania do umiejętności i możliwości osób dojrzałych (odpowiednie rozstawienie klawiszy na klawiaturze, rozdzielczość ekranu, wielkość czcionki, budowa i stopień skomplikowania interfejsów użytkownika);

4. brak interesujących usług i treści - brak oferty dostosowanej do możliwości i potrzeb osób starszych;

5. bariery psychologiczne - bardzo często jest to strach i różnego rodzaju obawy (np. przed uzależnieniem, o bezpieczeństwo transakcji, itp.), a także niesłuszne przekonania związanez korzystaniem z komputera (np. niebezpieczne promieniowanie);

6. autowykluczanie się ze świata nowych technologii - często widoczne w deklaracjach typu: to nie jest mój świat, to nie jest dla mnie. Autowykluczanie bardzo często wiąże się także z niechęcią w stosunku do nowości i zmian i przekonaniem, że nauka trwa tylko do określonego wieku. Idea edukacji ustawicznej (kształcenia się przez całe życie) postrzegana jest przez takie osoby jako dziwna i nienaturalna;

7. brak wiedzy na temat tego, jakie możliwości oferuje komputer i internet;

8. brak potrzeby korzystania z internetu (czasem w domu znajduje się komputer z dostępem do internetu, jednak osoby starsze nie chcą z niego korzystać);

9. brak umiejętności korzystania z nowych technologii, a także trudności w ich nabywaniu spowodowane na przykład wstydem przed młodszym pokoleniem i strachem przed pokazaniem, że się czegoś nie umie i nie wie. Znaczenia ma tu także brak nawyków w korzystaniu z komputera i internetu. Preferowany jest odbiór o bardziej biernym charakterze (np. oglądanie telewizji);

Zdecydowanie najczęściej wymienianym powodem niekorzystania z internetu jest brak zainteresowania i potrzeb. Przyczyną takiej odpowiedzi może być zarówno brak wiedzy co do możliwych sposobów wykorzystania internetu, jak i brak interesujących respondenta usług i treści, połączony z przekonaniem, że to samo można uzyskać czy załatwić również inaczej. Niejednoznaczne jest również drugie najczęściej wymieniane przez starszych Polaków wyjaśnienie, tłumaczące niekorzystanie z sieci zbytnim skomplikowaniem. Może to oznaczać brak wystarczających umiejętności, jak również niedostosowanie obecnych urządzeń, serwisów i usług oraz ich nadmierną komplikację. Dopiero w dalszej kolejności wymieniane są takie powody jak brak sprzętu czy zbyt wysokie koszty.

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:06:37, 29-10-2010 lahatiel

    Czytam te wypociny i czytam i czytam i... wygląda mi na to, że ktoś chciał błysnąć... a wyszedł zakalec !
  • 18:21:09, 29-10-2010 jasinek123

    Faktycznie do dupy takie informacje
    ja mam 62 lata
    jestem emerytem i co ?
  • 19:08:39, 29-10-2010 tadeusz50

    Cytat:
    jasinek123
    Faktycznie do dupy takie informacje
    ja mam 62 lata
    jestem emerytem i co ?
    A od kiedy korzystasz z internetu? Ilu tu w KSC jest początkujących w spotkaniu z kompem i internetem? Ja do nich należę, wiem że nic nie wiem! Czasem coś tam komuś pomogę tak jak i mnie pomagali tu w KSC. Artykuł jest prawdziwy a nie zakalcem.
  • 19:16:07, 29-10-2010 BUNIA

    Ja także pierwsze nieśmiale kroczki w necie to właśnie robiłam tu , w KSC .I dzięki wielu zyczliwym osobom nauczyłam się bardzo duzo .
    Dzięki IM za to .
  • 19:23:18, 29-10-2010 helena62

    Internet to wspaniala sprawa, nie wiem dlaczego niektórzy nawet nie chcą słuchać o kompie i komputerze a tak wiele jest tu ciekawych rzeczy, tematów...i ...ludzi
  • 20:35:21, 29-10-2010 nanka

    Niestety artykuł przedstawia prawdę. Ja sama dałam się przekonać do internetu dopiero półtora roku temu, choć komputer mogłam mieć znacznie wcześniej. Jak tak się rozglądam wśród tej generacji 50+, to jeszcze do telefonu komórkowego dają się przekonać, ale w większości tylko do rozmów, bo wysyłanie sms-ów, to już za bardzo skomplikowane. W ubiegłym roku zapisałam się do sekcji komputerowej w UTW i w mojej grupie gdzie było 13 osób po kilku lekcjach zostało 6 osób. Reszta zrezygnowała. Pozdrawiam.
    ... zobacz więcej
  • 11:23:18, 30-10-2010 ammi1952

    To ,że sporo starszych wiekiem z nieufnością podchodzi do netu to jedno , a drugie to jak młodzi postrzegają starszych serfujących albo raczej używających netu . hihihi wczoraj miałam ubaw w sklepiku komputerowym. Zepsuła mi sie myszka - no cóż nic nie jest wieczne.Poturlałam się by sobie kupić - tam pełno dzieciaków - ja nic spokojnie klapnełam na parapecie okiennym i czekam - stać za groma nie dam rady kościotrup bunt ogłosił . Nareszcie moja kolej pokazuje formalnie ręką że proszę tą myszkę a używam małej bo mam laptka i do niektórych rzeczy taka mi potrzebna , zresztą na tym moim miniaturowym stoliku miejsca brak . Facet łypnoł na mnie okiem i " dla wnuczka? " ja na to - nie dla mnie żebyście zobaczyły jego zdziwienie - od razu mnie kości mniej bolały hihihi i jak radosna sarenka poturlałam sie do domku - tylko dla tej jego miny warto było nie wysługiwać sie młodą tylko samej przejść
    ... zobacz więcej
  • 15:29:08, 30-10-2010 Darek82

    Po prostu używanie komputera wymaga nauczenia się wielu nowych rzeczy, a osoby starsze gorzej przyswajają nowe umiejętności. Szczególnie że nie mogą tego odnieść do innych nabytych doświadczeń - obsluga komputera to jest coś tak zupełnie odrębnego, że mózg naturalnie nie potrafi sobie tego przyswoić. Stąd też niechęć do komputerów, no i odwieczne pytanie "po co mi to". W pewnym wieku wiele rzeczy staje się niepotrzebnych, tak jak nauka języka obcego czy kurs obsługi komputera.
  • 16:30:33, 30-10-2010 jasinek123

    Tadeusz
    Ale ja trafiłem na Ciebie,Elizkę,Alsko i wielu tutaj z KSC
    I trochę umiem-ale tylko trochę!
  • 16:48:03, 30-10-2010 eledand

    Witajcie i pozdrawiam miło.
    Co do pisania,na komputerze to umiałam.Przed 50 laty nauczyłam sie pisać na maszynie i to zostało w głowie.
    A,laptop kupiłam 2 lata temu i jak Jasinek123,poprowadzili mnie Tadeusz,Alsko,Stefan.Niektórych wyrażeń nie rozumiałam i opisać ich nie potrafiłam,czyli byłam tzw.komputerowy "Głąb" a dzisiaj sie z tego śmieje.Stworzyłam sobie chęć do tego aby i mnie zauważono i wejdę wszędzie,czy pasuje komu,czy nie.
    Jeszcze dużo nie wiem,ale i łatwiej jest mi się na forum porozumieć i nie jestem samotna.Komórki mam 2-dwie,jedną na kraj a druga w Niemczech.
    I znowu problem jak to się mówi;mam Nokie starego typu i wskoczył mi jezyk Angielski i w menu nie umiem z tym sobie poradzić.Wszystko po angielsku to odłożyłam ta 3-cią komóre i korzystam z tych gdzie mogę sie normalnie porozumieć.
    Napisać SMS potrafię i zdjęcie też z komórki zrobie.
    Pozdrawiam a napewno ktoś mój problem dojrzy i pomoże.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy