Strona głównaInternetCyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu

Do generacji 50+ należy aż 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to zaledwie 18% internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe, w porównaniu do osób w wieku 16-49. Osoby po pięćdziesiątym często też postrzegają internet jako domenę ludzi młodych i nie widzą w nim niczego interesującego dla siebie.
Przyczyny, następstwa oraz sposoby przeciwdziałania temu procesowi przedstawia „Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci". Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu", zaprezentowany podczas Forum dyskusyjnego „Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+", które odbyło się 25 października w Warszawie.

Głównym wymiarem wykluczenia cyfrowego jest w naszym kraju wiek. Wśród prawie 13 mln Polaków w wieku 50 i więcej lat z internetu korzysta zaledwie 21,6% (2,8 mln), choć aż 40% posiada do niego dostęp w domu. Obecnie osoby w wieku 50+ to tylko 18% polskich internautów i aż 65% dorosłych Polaków, którzy nie korzystają z internetu. Tymczasem wśród osób w wieku 16-49 lat z sieci korzysta 71%. W Unii Europejskiej Polska należy do krajów o najniższym odsetku użytkowników sieci. Jeśli ich liczba ma w naszym kraju nadal wzrastać, jasne jest, że kluczowe w najbliższych latach będzie zwiększanie udziału internautów wśród dojrzałych obywateli. Przestrzeń do działań jest duża. Polacy w wieku 50+, którzy nie korzystają z internetu to ponad 10 mln ludzi, w tym 3,9 mln w wieku 50-59 lat i 6,26 mln w wieku 60+.

Wiele osób, pomimo to, że samodzielnie nie korzystają z Internetu ma w otoczeniu kogoś, kogo proszą o sprawdzenie lub pokazanie różnych rzeczy w internecie. 30% takich osób korzysta czasem z sieci za pośrednictwem własnych dzieci. Rzadko osobą pomagającą skorzystać z internetu jest współmałżonek lub partner (2%), znacznie częściej ktoś z dalszej rodziny (13%) lub znajomych (11%). Prawie połowa niekorzystających deklaruje wprost, że nie ma nikogo takiego (43%) albo nie potrafi wskazać żadnej osoby, która dostarcza treści zaczerpnięte z internetu (5%). Niestety, wraz z wiekiem maleje liczba osób, które mają kogo poprosić o pomoc.

Seniorzy - internauci

Generacja 50+ jest nie tylko bardzo liczna, ale również bardzo zróżnicowana, również jeśli chodzi o korzystanie z Internetu. Największe różnice wiążą się z wiekiem. Wśród osób pięćdziesięcioletnich z internetu korzysta około 40%, zaś w grupach wiekowych powyżej 65 roku życia nie więcej niż 10%.

Z internetu nieco częściej korzystają mężczyźni niż kobiety w wieku 50+. W 2009 roku wśród panów korzystało 24%, a wśród pań 20%. Co ciekawe, także tutaj znaczenie mają różnice wieku. Wśród osób mających 50-59 lat nieco częściej korzystają kobiety (36%) niż mężczyźni (34%). Natomiast wśród osób 60+ internetu używają znacznie częściej panowie. Z sieci korzysta ponad 13% z nich, tymczasem wśród pań zaledwie 7%.

Korzystanie z internetu wśród osób w wieku 50+ jest silnie zróżnicowane geograficznie. W województwach takich jak pomorskie korzysta 29% dojrzałych mieszkańców. Z drugiej strony, w kilku województwach odsetek ten jest dwa razy niższy. Zdecydowanie gorzej jest w województwach ściany wschodniej, z nieco lepszą sytuacją województwa podlaskiego. W zestawieniach dotyczących stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego zawsze wypadało ono lepiej niż pozostałe województwa wschodniej Polski. Pozornie lepsza sytuacja Mazowsza to przede wszystkim efekt znacznie wyższego odsetka starszych internautów w Warszawie.

Cyfrowo wykluczeni? Polacy 50+ nie korzystają z Internetu


Najrzadziej używają internetu osoby po pięćdziesiątce, które mieszkają na wsi (9%). Jednocześnie jest to grupa bardzo liczna. Aż 41% osób dojrzałych, które nie korzystają z internetu to mieszkańcy wsi.

W miastach do 100 tys. mieszkańców korzysta 24% osób w wieku 50+, w miejscowościach liczących od 100 tys. do pół miliona - 30%, a w największych miastach - 39%. W Warszawie z internetu korzysta ponad 42% mieszkańców w wieku 50 i więcej lat, w Krakowie 40%, w Poznaniu 41%. W innych dużych miastach te odsetki są znacznie mniejsze, na przykład w Łodzi 31%.

Duże znaczenie ma również wykształcenie i praca. Z internetu korzystają przede wszystkim te osoby po pięćdziesiątce, które są lepiej wykształcone oraz aktywne zawodowo. Wśród starszych Polaków z wykształceniem wyższym lub policealnym z sieci korzysta 59%, wśród tych z wykształceniem średnim 32%, natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym zaledwie 2%. Z drugiej strony, jak pokazuje Wykres 9, ze względu na niski poziom wykształcenia w tej grupie wiekowej, aż 54% wszystkich Polaków w wieku 50+ to osoby o wykształceniu zawodowym lub niższym, niekorzystające z internetu.

Z komputerów i Internetu korzystają przede wszystkim osoby aktywne zawodowo. W marcu 2009 roku było wśród nich aż 54% użytkowników, tymczasem wśród emerytów zaledwie 13%, a wśród osób bezrobotnych, biernych zawodowo, rencistów lub rolników niecałe 12%. Zdecydowanie najrzadziej korzystają z sieci osoby z dwóch ostatnich grup. Jednocześnie.

Spore znaczenie ma również charakter wykonywanej pracy, a pośrednio również sektor, w którym dana osoba pracuje. Wśród pracujących na własny rachunek Polaków w wieku 50+ w 2009 roku korzystało z internetu aż 70%, a spośród pracujących w sektorze publicznym 61%. Znacznie gorzej jest wśród pracowników sektora prywatnego, spośród których korzysta 43%.

Na korzystanie z internetu znaczący wpływ ma również sytuacja gospodarstwa domowego. Bardzo duże różnice są związane z dochodami. Spośród członków z gospodarstw domowych o najniższych dochodach z internetu korzysta 7%. Wśród mieszkańców 25% gospodarstw o dochodach poniżej przeciętnej, 13%, w kolejnej grupie 20%. Natomiast w gospodarstwach o najwyższych dochodach internetu używa 46% osób 50+. Korzystanie z sieci jest częstsze wśród osób starszych mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym z młodymi domownikami.

 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:06:37, 29-10-2010 lahatiel

    Czytam te wypociny i czytam i czytam i... wygląda mi na to, że ktoś chciał błysnąć... a wyszedł zakalec !
  • 18:21:09, 29-10-2010 jasinek123

    Faktycznie do dupy takie informacje
    ja mam 62 lata
    jestem emerytem i co ?
  • 19:08:39, 29-10-2010 tadeusz50

    Cytat:
    jasinek123
    Faktycznie do dupy takie informacje
    ja mam 62 lata
    jestem emerytem i co ?
    A od kiedy korzystasz z internetu? Ilu tu w KSC jest początkujących w spotkaniu z kompem i internetem? Ja do nich należę, wiem że nic nie wiem! Czasem coś tam komuś pomogę tak jak i mnie pomagali tu w KSC. Artykuł jest prawdziwy a nie zakalcem.
  • 19:16:07, 29-10-2010 BUNIA

    Ja także pierwsze nieśmiale kroczki w necie to właśnie robiłam tu , w KSC .I dzięki wielu zyczliwym osobom nauczyłam się bardzo duzo .
    Dzięki IM za to .
  • 19:23:18, 29-10-2010 helena62

    Internet to wspaniala sprawa, nie wiem dlaczego niektórzy nawet nie chcą słuchać o kompie i komputerze a tak wiele jest tu ciekawych rzeczy, tematów...i ...ludzi
  • 20:35:21, 29-10-2010 nanka

    Niestety artykuł przedstawia prawdę. Ja sama dałam się przekonać do internetu dopiero półtora roku temu, choć komputer mogłam mieć znacznie wcześniej. Jak tak się rozglądam wśród tej generacji 50+, to jeszcze do telefonu komórkowego dają się przekonać, ale w większości tylko do rozmów, bo wysyłanie sms-ów, to już za bardzo skomplikowane. W ubiegłym roku zapisałam się do sekcji komputerowej w UTW i w mojej grupie gdzie było 13 osób po kilku lekcjach zostało 6 osób. Reszta zrezygnowała. Pozdrawiam.
    ... zobacz więcej
  • 11:23:18, 30-10-2010 ammi1952

    To ,że sporo starszych wiekiem z nieufnością podchodzi do netu to jedno , a drugie to jak młodzi postrzegają starszych serfujących albo raczej używających netu . hihihi wczoraj miałam ubaw w sklepiku komputerowym. Zepsuła mi sie myszka - no cóż nic nie jest wieczne.Poturlałam się by sobie kupić - tam pełno dzieciaków - ja nic spokojnie klapnełam na parapecie okiennym i czekam - stać za groma nie dam rady kościotrup bunt ogłosił . Nareszcie moja kolej pokazuje formalnie ręką że proszę tą myszkę a używam małej bo mam laptka i do niektórych rzeczy taka mi potrzebna , zresztą na tym moim miniaturowym stoliku miejsca brak . Facet łypnoł na mnie okiem i " dla wnuczka? " ja na to - nie dla mnie żebyście zobaczyły jego zdziwienie - od razu mnie kości mniej bolały hihihi i jak radosna sarenka poturlałam sie do domku - tylko dla tej jego miny warto było nie wysługiwać sie młodą tylko samej przejść
    ... zobacz więcej
  • 15:29:08, 30-10-2010 Darek82

    Po prostu używanie komputera wymaga nauczenia się wielu nowych rzeczy, a osoby starsze gorzej przyswajają nowe umiejętności. Szczególnie że nie mogą tego odnieść do innych nabytych doświadczeń - obsluga komputera to jest coś tak zupełnie odrębnego, że mózg naturalnie nie potrafi sobie tego przyswoić. Stąd też niechęć do komputerów, no i odwieczne pytanie "po co mi to". W pewnym wieku wiele rzeczy staje się niepotrzebnych, tak jak nauka języka obcego czy kurs obsługi komputera.
  • 16:30:33, 30-10-2010 jasinek123

    Tadeusz
    Ale ja trafiłem na Ciebie,Elizkę,Alsko i wielu tutaj z KSC
    I trochę umiem-ale tylko trochę!
  • 16:48:03, 30-10-2010 eledand

    Witajcie i pozdrawiam miło.
    Co do pisania,na komputerze to umiałam.Przed 50 laty nauczyłam sie pisać na maszynie i to zostało w głowie.
    A,laptop kupiłam 2 lata temu i jak Jasinek123,poprowadzili mnie Tadeusz,Alsko,Stefan.Niektórych wyrażeń nie rozumiałam i opisać ich nie potrafiłam,czyli byłam tzw.komputerowy "Głąb" a dzisiaj sie z tego śmieje.Stworzyłam sobie chęć do tego aby i mnie zauważono i wejdę wszędzie,czy pasuje komu,czy nie.
    Jeszcze dużo nie wiem,ale i łatwiej jest mi się na forum porozumieć i nie jestem samotna.Komórki mam 2-dwie,jedną na kraj a druga w Niemczech.
    I znowu problem jak to się mówi;mam Nokie starego typu i wskoczył mi jezyk Angielski i w menu nie umiem z tym sobie poradzić.Wszystko po angielsku to odłożyłam ta 3-cią komóre i korzystam z tych gdzie mogę sie normalnie porozumieć.
    Napisać SMS potrafię i zdjęcie też z komórki zrobie.
    Pozdrawiam a napewno ktoś mój problem dojrzy i pomoże.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy